Pravidlo zipu většina řidičů nedodržuje, silnice pak zbytečně houstnou

Letní sezona s sebou přináší spoustu věcí, které dělají českým řidičům vrásky. Kromě houfů motorkářů, cykloturistů a kolon na dálnicích jde také o všemožné dopravní uzavírky. Silničáři využívají horkých letních dnů, ve kterých se lépe pracuje s asfaltem, betonem i dalšími materiály, a také nižšího provozu na silnicích. Ale ten nižší provoz je tak nějak relativní, spousta lidí sice odjede na zaslouženou dovolenou, provoz ale reálně zhoustne kvůli řadě uzavírek a objížděk. A tak se v létě pravidelně ukazuje, že známé pravidlo zipu zdaleka nemají čeští řidiči v malíčku. Zejména na dálnicích.

Mohlo by vás zajímat:  Pro bezpečnost za volantem hraje roli také oblečení

Držte se svého pruhu

Aby byl provoz v koloně plynulý, je třeba, aby se každý řidič držel pruhu, který si vybere. Budou-li všichni ctít pravidlo zipu, mělo by být jedno, ve kterém zrovna jedete, všechny by se měly pohybovat stejně rychle. Přejíždění z jednoho do druhého dlouho před překážkou nedává smysl a situaci jen komplikuje. Kromě toho tak zpomalujete provoz za sebou, aniž byste nějak výrazně pomohli sami sobě.

Zdroj obrázku: Freepik

Přejeďte až před zúžením

Svého pruhu byste se měli držet tak dlouho, jak je to možné. Asi není třeba sáhodlouze vysvětlovat, že tak pomůžete rozprostřít kolonu do šířky, což je z psychologického hlediska lepší, než kdyby byla dlouhá. Širší, ale kratší kolony vyvolávají v řidičích méně stresu, ale i agresivity, což jsou emoce, které za volantem potkat nechcete. Ani u sebe, ani u ostatních řidičů. Sjet do jednoho pruhu pak můžete až v poslední chvíli.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní pneumatiky za výhodnou cenu nemusí splňovat potřebnou kvalitu

Buďte fér

Budete-li dodržovat tato pravidla, sjíždění do pruhu by se mělo odehrávat férově, po jednom autě z každého pruhu kolony. Asi každý z nás má v takovém případě nutkání prostě sešlápnout plyn a po jízdě krokem se vecpat před ostatní, ale kdyby takovou strategii volili všichni, kolony by končily hromadnými haváriemi. A tak buďte fér a poctivě dodržujte pravidlo zipu.

Zdroj: https://www.tuningblog.eu/en/categories/tuev-laws-ban/zipper-process-2022-370387/