Za překročení maximální povolené rychlosti nehrozí pokuta vždy

Cestujete po silnici, držíte se maximální povolené rychlosti, a přesto si všímáte aut, která vás předjíždějí? Nejde o žádný vzácný jev. Toto je častý jev na našich silnicích. Mnoho řidičů totiž překračuje stanovenou rychlostní hranici. Jsou si dobře vědomi, že za to nehrozí žádný postih, a proto je pro ně porušování předpisů naprostou samozřejmostí.

Překročení povolené rychlosti bez obav

Pokud je na silnici stanovena maximální povolená rychlost, je očekáváno, že řidiči se budou držet tohoto limitu. Nicméně je běžným jevem, že mnoho motoristů se rozhodne jet rychleji, než je stanoveno. A co je ještě zajímavější, někteří z nich při takovém předjíždění jedou právě kolem té maximální povolené rychlosti. Představují si, že pokud nebudou překračovat povolenou rychlost výrazně, nebudou potrestáni.

Mohlo by vás zajímat:  Počet dopravních nehod na komplikovaných světelných křižovatkách roste
Zdroj obrázku: Freepik

Pocit bezpečí před postihy

Tito odvážlivci, kteří se rozhodnou překročit rychlostní limity, často spoléhají na fakt, že pravděpodobnost postihu je nízká. Mějme na paměti, že i při přítomnosti policejních kontrol s radarem se řidiči, kteří mírně překračují povolenou rychlost, cítí relativně bezpečně. Proč? Znají toleranci, kterou si policie sama stanovuje při měření rychlosti. Policisté obvykle nezastavují řidiče, kteří překračují povolenou rychlost o pouhý jeden nebo dva kilometry za hodinu. Tím si řidiči vytvářejí iluzi, že mírné překročení limitu je akceptovatelné a nevede k sankcím.

Mohlo by vás zajímat:  Kývání autem ze strany na stranu palivo neušetří, efektivnější je úsporná jízda

Toleranci si hlídka určuje sama

Policisté nezastavují každého řidiče, který překročí povolenou rychlost o pouhý jeden kilometr za hodinu. Hlídky si často stanovují toleranční mez, při které začnou zastavovat a pokutovat řidiče. Při měření se bere v úvahu i fakt, že ukazatel rychlosti v autech nemusí být stoprocentně přesný. Drobné odchylky na tachometru mohou způsobit, že při přesně ukazované maximální povolené rychlosti se řidič ve skutečnosti pohybuje pod limitní hodnotou. Z tohoto důvodu policie často uplatňuje určitou toleranci při měření rychlosti, aby zohlednila drobné nepřesnosti ukazatelů rychlosti v autech.

Zdroj: https://www.ghsa.org/issues/speeding-aggressive