Pokud autu nesvítí jedno světlo, je lepší s ním vůbec nevyjíždět

Průměrný věk aut na českých silnicích je v porovnání se zbytkem Evropské unie spíše vyšší. Potíže se zásobováním novými vozy v kombinaci s růstem jejich cen pak neslibují žádné velké zlepšení, ne v nadcházejících letech. Česká auta tak budou postupně stárnout a s tím se pochopitelně pojí i zhoršující se technický stav a větší riziko poruch. Takovou typickou nepříjemností, která může řidiče potkat, je praská žárovka. Ne každý je schopen ji na místě vyměnit. A mnoho novějších aut navíc snadnou výměnu neumožňuje. V tomto článku se dozvíte, co vám hrozí, když se na silnici vypravíte s jedním nefunkčním světlometem.

Mohlo by vás zajímat:  Značka Stop vyžaduje od řidiče dodržování jasných pravidel

Ve dne, nebo v noci?

Potřebujete-li zajet do servisu, aby vám světlomet opravili nebo vyměnili, měli byste tak pochopitelně udělat ve dne, kdy vás chybějící osvětlení bude limitovat jen minimálně. Ale může se stát, že se o defektu dozvíte až pozdě večer proto, že auto nutně potřebujete. V takovém případě je třeba si uvědomit, že za jízdu bez jednoho světla vám hrozí pokuta a že v noci si toho silniční hlídka všimne. Pokuta vás může vyjít dráž, než kdybyste se namísto vlastního auta svezli taxíkem, zvažte tedy tuto variantu.

Mohlo by vás zajímat:  Podzim přináší řidičům na silnice řadu nástrah
Zdroj obrázku: Freepik

Přední, nebo zadní světlo?

Svou roli samozřejmě hraje i to, zda jde o přední, nebo zadní světlo a také jestli nesvítí pravé, nebo levé. Při nefunkčním zadním světle může váš vůz vypadat jako motorka. Nesvítí-li levé zadní, je to velmi nebezpečné – řidiči za vámi mohou nabýt dojmu, že je bezpečné vás předjet, aniž by se museli kompletně zařadit do protisměrného pruhu. Nefunkční pravé zadní světlo je v tomto směru mnohem bezpečnější. Jízda bez jednoho předního světlometu je pak nebezpečná vždy.

Mohlo by vás zajímat:  Jezdit podle paměti není vždy vhodné, změny značení se mohou objevit kdykoli

Pojistka s asistencí

Asi nejlepší varianta pro řidiče, kteří si nemohou nebo neumí sami opravit světlo, je pojištění s asistenčními službami. Taková pojistka obvykle zahrnuje příjezd mechanika a hodinu jeho práce na místě defektu, což je na výměnu žárovky dostatečné. Pokud by pak problém byl závažnější, pojistka většinou pokryje i odtažení vozu do servisu a někdy také náhradní auto.

Zdroj: https://www.championautoparts.com/Parts-Matter/driver-education-and-vehicle-safety/troubleshooting-common-headlight-problems.html