Před koupí ojetého auta je nezbytná důkladná zkušební jízda

Při nákupu ojetého auta je důležité provést celou řadu kontrol, abychom si zajistili jeho správný stav a historii. Kromě vizuálního posouzení vozu a administrativního ověření jeho historie je také nezbytné uskutečnit zkušební jízdu. Bohužel mnoho prodejců nedodržuje jasná pravidla pro zkušební jízdu a mnozí kupující neprovedou dostatečně důkladné testování. Je tedy otázkou, jaký je správný postup při nákupu ojetého auta.

Nastartujte auto sami

Když přicházíte na prohlídku ojetého auta, které je již zahřáté, mějte na paměti, že prodejce se mohl snažit něco zamaskovat. Je proto ideální, pokud si sami nastartujete studený motor. Tímto způsobem nejen zjistíte, zda motor běží tak, jak by měl, ale také můžete odhalit potenciální problémy. Při zkušební jízdě s chladným motorem je vhodné pečlivě naslouchat, zda se motor nechová neobvykle. Mějte také na paměti, že během zahřátí se některé problémy mohou projevit, takže je důležité provést zkušební jízdu jak s chladným, tak i s již zahřátým motorem.

Mohlo by vás zajímat:  Předejděte únavě za volantem při dlouhých cestách
Zdroj obrázku: Freepik

Různé rychlosti

Během zkušební jízdy je doporučeno vyzkoušet různé rychlosti, nejenom běžné rychlosti v obci či mimo ni. Měli byste si vyzkoušet i vyšší rychlosti, například na dálnici. Tímto způsobem můžete zjistit různé informace, jako je hlučnost během jízdy nebo stabilita vozu při vyšších rychlostech. Při zkušební jízdě by vám prodejce neměl bránit v projíždění autem při normálních cestovních rychlostech. Je však také důležité věnovat pozornost při předjíždění a sledovat, zda auto reaguje správně a bezpečně při vyšších rychlostech, a to včetně manévrů při změně jízdního pruhu.

Mohlo by vás zajímat:  Jen tak nalít vodu do ostřikovačů se nevyplácí. Zásadní chybu dělá většina řidičů

Test brzd a chování motoru

Je také vhodné provést testy během trochu agresivnější jízdy. Prudkým šlápnutím na brzdový pedál můžete zjistit, zda brzdy správně fungují, a zároveň si vyzkoušet, jak se auto chová při rychlém brzdění. Při zastavení zkuste také rychlý rozjezd s vytočením otáček motoru. Tyto testy vám mohou pomoci odhalit potenciální problémy. Pokud je motor již zahřátý, není důvod mít obavy z jeho vytočení, pokud je ve skutečnosti v pořádku, jak prodejce tvrdí. Při agresivnější jízdě však buďte opatrní a zajistěte, aby všechny manévry probíhaly na bezpečném místě a s ohledem na ostatní účastníky silničního provozu.

Zdroj: https://www.carfax.ca/resource-centre/articles/how-to-do-a-proper-test-drive