Politika jednoho dítěte je v Číně již tabu

V Číně chtějí zapracovat na tom, aby se zvýšila porodnost. Přitom již v 70. letech tu vznikl problém s přelidněním a dostalo se to do takového stádia, že rodiny mohly mít pouze jednoho potomka. To se teď změnilo a čínské úřady budou bojovat za to, aby ženy mohly porodit vícekrát.

Populace stále stárne, je potřeba to řešit

I když samozřejmě nikdo nikomu nezakazoval, že nemůže mít další děti, vedlo to k nepříjemnostem, které čínské rodiny poznaly hlavně na poplatcích. Mezi lety 1980 a 2014 byl donuceno brát doživotní antikoncepci na 324 milionů žen, 108 milionů jich bylo sterilizováno. Tato čísla jsou obrovská a není divu, že politika jednoho dítě má velký politický dopad.

Mohlo by vás zajímat:  Tyto typy vozidel musí podstupovat kontrolu na STK každý rok

Nedodržují se základní lidská práva. Dcery se navíc rodinám „nehodily“, protože většina rodin chtěla chlapce. V Číně se tak vyskytl problém, že je tu mnohonásobně více mužů, kteří si nemohou najít partnerku, protože ženy prostě nejsou. To vedlo nejen k jejich smutku, ale také se tím zatížila ekonomika celé země. Čína se tak rozhodla v roce 2015 zákon změnit a dovolit manželům děti dvě. Dnes ale mohou manželé plánovat i tři děti, protože dvě jsou pro ekonomiku nedostatečné.

Mohlo by vás zajímat:  Barva vozu prozradí o řidiči mnohé

Je těžké přesvědčit mladé lidi, aby zakládali rodiny

Jak přesvědčit mladé lidi, aby chtěli mít rodinu? Bohužel je to velmi náročné. Nové technologie, možnost někam vyrazit, cestovat, užívat s mladý život je pro většinu Číňanů splněný sen. Proto na rodinu rozhodně nespěchají a soustředí se hlavně na sebe. Bohužel ale musí odolávat velkému tlaku okolí.

Mezi lety 2010 a 2020 se počet obyvatel v Číně zvýšil o méně než 5,4 %. Je to doposud nejpomalejší tempo růst, jaké se zaznamenalo od 50. let, kdy se lidé sčítají. Některá města tak přistoupila k řešením, která nejsou v souladu se zákonem. Například se ukázalo, že se někteří lidé berou jen proto, že byl sňatek dohodnutý.

Zdroj: https://kobieta.interia.pl/zycie-i-styl/news-odgorne-swatanie-czyli-proba-zwiekszania-dzietnosci-w-chinac,nId,5748836