Obezita nemá snadné řešení. Zohlednit je třeba několik zdánlivě nedůležitých hledisek

Co je obezita? Stav, kdy se v lidském těle ukládá nadměrné množství tuku, což je způsobeno nerovnováhou mezi množstvím energie přijaté potravou a energií, která je vydávaná na každodenní činnosti a fyzické aktivity. Nejedná se rozhodně o pouhý estetický problém, ale o závažný jev vedoucí k dalším přidruženým onemocněním, jako je hypertenze, oběhové obtíže, vysoký cholesterol, nebo přímo cukrovka. Pro léčbu obezity je klíčové zjistit příčinu, ale také zavést do života pacienta zdravé zásady a změnit jeho přístup k jídlu jako takovému.

Mohlo by vás zajímat:  Jarní detoxikace střeva pročistí a dovolí jim pracovat v plné síle. Změnu pocítíte ihned

Obezita jako diagnostikovaná nemoc

Odborníci se shodují, že diagnóza je prvním krokem k možnému vyléčení. Je nutné vyšetření z medicínského i psychologického hlediska, protože jen samotné předepsání zdravého jídelníčku nemusí mít žádný vliv. Zjištění příčin obezity vede naopak k minimalizaci jevu, kdy dochází k opětovnému nabírání kil navíc a dalším komplikacím. Komplexní a mezioborový přístup přináší trvalé výsledky, jak dokládají dvacetileté zkušenosti dietoložky Ewy Gajkové z Centra pro léčbu obezity v polském Krakově.

Zdroj obrázku: Freepik

Příčiny vzniku obezity

Toto onemocnění vzniká z rozličných příčin, podle odborníků hraje roli těhotenská cukrovka v době vývoje plodu nebo následná porodní váha miminka. Mezi nejčastější příčiny dále patří:

  • hormonální poruchy,
  • inzulinová rezistence,
  • cukrovka,
  • metabolické potíže.
Mohlo by vás zajímat:  10 věcí, které z vás udělají lepšího muže. Začněte se změnou ještě dnes

Nejčastějším důvodem ale podle obezitoložky Gajkové je pravidelný větší příjem kalorií než jejich výdej.

Špatné stravovací návyky jako důvod číslo jedna

Příliš kalorická jídla, nevhodné načasování a málo pohybu, to vede ke špatným stravovacím návykům už v dětství a zakládá na potíže v dospělosti, kdy se přidává psychologický aspekt, stres a touha po jídle na uklidněnou nebo za odměnu. Lidé jídlem řeší také emoce a stresovou zátěž. Základem léčby by tak měla být změna jídelníčku a zvýšení fyzické aktivity, někdy je však nutná i farmakologická nebo chirurgická léčba. Neméně podstatná je psychologická pomoc pro odstranění škodlivých vzorců chování a pro osvojení metod pro ovládání svého chování.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323691