Po dobré večeři se dobře spí i hubne. Důležité je nejen složení potravin

Většina lidí řeší s ohledem na svou postavu čas večeře. U posledního jídla hraje doba zásadní roli, obdobně jako složení. Záleží totiž více na skladbě pokrmu, který se konzumuje před ulehnutím, než na přesném času. A jaké rady dávají odborníci s ohledem na zdraví a štíhlou postavu? Rozhodně se nemusí jíst poslední jídlo v 18 hodin a na talíři nemusí být pouze zelenina!

Příliš pozdě na večeři?

Je po 18. hodině večer už příliš pozdě na poslední jídlo? Mnozí mají tuto hodinu jako jakýsi milník, který určuje, zda dotyčný po snězení jídla přibere, nebo naopak zhubne. Podle odborníků není důležitá hodina jídla, ale spíše čas ulehnutí do postele. Rozdíl mezi těmito dvěma časy musí být dostatečný na to, aby se jídlo stihlo strávit před spaním, protože může narušovat odpočinek nebo ztížit usínání. Pro zhubnutí není pak nutné dodržovat konkrétní čas jako spíše složení konzumovaných pokrmů. Současně se ani nedoporučuje večeři zcela vynechávat, protože hlad znesnadní usínání, nadto neumožní tělu dostatečnou regeneraci, po probuzení se mohou objevit bolesti hlavy, malátnost, závratě nebo mdloby.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalitu spánku ovlivňuje množství světla i prostředí ložnice
Zdroj obrázku: Freepik

Ideální večeře obsahuje zeleninu i bílkoviny

Naopak pravidelné stravování vede ke kýženému účinku a štíhlé postavě, proto je nutné večeří podpořit trávicí systém a dodat tělu potřebné živiny. Vhodné je kombinovat zeleninu se zdravými tuky, bílkoviny z mléčných výrobků, vejce a mořské plody nebo cereálie v menším množství. Pro představu splňuje takové požadavky zeleninový salát s avokádem či mozzarellou pokapaný olivovým olejem. Pro zahřátí a doplnění výživných látek jsou skvělou volbou krémové zeleninové polévky s celozrnným toastem nebo plátkem žitného chleba.

Mohlo by vás zajímat:  Chuť karbanátků ovlivní kvalita masa. Správný výběr promění obyčejný oběd v gurmánský zážitek

Bez tučných a moučných jídel

Čeho se naopak při večeři vyvarovat? Bezpochyby tučných a těžkých jídel nebo výrobků z bílé mouky. Do zdravého výběru tak nepatří sendviče se sýrem a šunkou, ale ani pizza či sýrové fondue. Není vhodné se přecpávat pečivem z bílé mouky, nedoporučují se topinky nebo zapečené chleby s tučnými sýry či krajíce s bůčkovými roládami nebo se slaninou, případně jíst rohlíky s majonézovými saláty nebo namazané tučnými paštikami. Zapíjet večeři je vhodné čistou vodou pro hydrataci a zlepšení trávení, namísto vody se může pít též bylinkový nebo ovocný čaj bez kofeinu.

Zdroj: https://www.biron.com/en/education-center/your-questions/what-eat-evening-sleep-well/