Spaní s otevřeným oknem je mnohem lepší. Má ale několik podmínek

Převážně v letních měsících mají lidé tendenci nechávat otevřená okna přes noc. Nízké teploty, průvan a ve velkých městech hluk a znečištěné ovzduší spíše nahrávají zavírání oken. Někteří odborníci však tvrdí, že otevřená okna přes noc mají na naše zdraví blahodárný vliv. Jaká je pravda?

Proč je dobré spát s otevřeným oknem?

Otevřené okno zaručuje lepší proudění vzduchu v místnosti a díky tomu se mírně sníží teplota a v místnosti je příjemnější klima. Je již známým faktem, že nižší teplota pomáhá člověku usnout a výrazně zlepšuje kvalitu spánku. Čerstvý vzduch proudící otevřeným oknem usnadňuje plicím dýchání a vstřebávání kyslíku do krve. Vzduch však nesmí být příliš suchý. Jestliže je vzduch příliš suchý a my se v noci budíme se škrábáním v krku, je dobré uvažovat o zvlhčovači vzduchu s dostatečnou kapacitou.

Zdroj obrázku: Freepik

Méně oxidu uhličitého a lepší kontrola vlhkosti

Přestože to není na první pohled vidět, oxid uhličitý, který člověk vydechuje, se během dne hromadí v nevětrané místnosti. Vysoká koncentrace oxidu uhličitého může být pro člověka škodlivá, a když ho budeme déle dýchat, začne nás trápit bolest hlavy, závrať nebo nevolnost. To samozřejmě platí i během spánku.

Mohlo by vás zajímat:  Závislost má různé podoby. Workoholismus nebo shopaholismus mají ulevit, způsobují přitom ještě větší problémy

Dokonce i příliš vysoká vlhkost vzduchu v místnosti během spánku není pro náš organismus ideální. Vlhkost se hromadí v našem bytě během sprchování, vaření, praní i prostým dýcháním. Příliš vlhký vzduch zvyšuje pocitovou teplotu a brání snazšímu usnutí a správné regeneraci organismu. Jak vlhkost, tak množství oxidu uhličitého v místnosti můžeme regulovat pomocí otevřeného okna.

Kdy raději okno zavřít?

V případě opravdu nízkých teplot je lepší okna na noc raději zavřít. Není nutné riskovat nachlazení či prochladnutí. V takovém případě je nejlepším řešením před spaním pouze pečlivě vyvětrat a okna zase zavřít. V případě, že ve vašem městě je vzduch hodně znečištěný a hluk je nesnesitelný, doporučujeme taktéž okna přes noc mít zavřené a věnovat se kvalitnímu a nerušenému spánku.

Zdroj: https://www.sleepnumber.com/post/is-sleeping-with-the-window-open-better-for-your-health