Ani v září nejsme v bezpečí. Klíště může zaútočit kdykoli, vážnému onemocnění předejde jedině prevence
Září nabízí ještě hodně teplých dní plných slunce. Takové počasí láká na vycházky do přírody, hlavně do lesů. Co to může obnášet? Samozřejmě nechtěný kontakt s klíšťaty. Co udělat, abychom se preventivně ochránili, a jak reagovat, když už nás klíště napadne?
Klíšťata jsou pavoukovci a patří do stejné čeledi jako roztoči. Proč je kousnutí klíšťat tak nebezpečné pro naše zdraví? Způsobuje:
- alergie,
- hnisavé rány,
- oteklé kožní léze.
Bodnutí klíštětem je nebezpečné zejména pro možný přenos boreliózy nebo klíšťové encefalitidy. U boreliózy se zpočátku objevují příznaky, jako jsou únava, závratě a bolesti hlavy. V pozdější fázi se může objevit obrna lícního nervu. Mezi méně časté příznaky patří bolest a problémy se srdcem, artritida i těžká meningitida. Ve vzácných případech se může trvale poškodit pohybový aparát. Klíště dokáže infikovat klíšťovou encefalitidou už během pár minut, zatímco příznaky se dostaví po 7–14 dnech po kontaktu. Mají typický chřipkový průběh a trvají týden. Průběh onemocnění je těžký a může vést až k trvalé invaliditě nebo smrti. Jsou známy případy, které byly bezpříznakové.
Jak se chránit?
Důležitá je prevence. Doporučuje se minimální pobyt ve vysoké trávě, houštích, na loukách nebo v zahradách. Při delších pobytech v přírodě je důležité se vhodně obléct. Dlouhé kalhoty a trička s dlouhým rukávem jsou základ. Dále aplikace vhodným repelentem a v poslední řadě se po návratu domů prohlédnout, zda nemáme nezvaného hosta na sobě, hlavně v podkolenní jamce, na břiše nebo tříslech a na prsou.
Co rozhodně nedělat, když najdeme klíště
Když najdeme klíště, které se zakouslo, v žádném případě jej neškrábejte, může totiž hrozit poškození jeho těla a vylití vnitřností do našeho krevního oběhu, což může vést k rozvoji závažných onemocnění. Vůbec ho nemačkejte nebo nevytahujte nehty, hrozí jinak poškození těla. Vůbec jej nemažte žádnými látkami.
Co dělat při objevení klíštěte?
Určitě použijte klíště nebo pinzetu určenou na klíšťata. Před každou aplikací je důležité tyto nástroje důkladně umýt. Nezapomeňte na dostatečnou hygienu rukou, jinak hrozí zanesení infekce. Při samotném odstraňování je potřeba, aby kleště byly co nejblíž k pokožce. Po vytáhnutí dezinfikujte ránu.
Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html