Problémy se spánkem se šíří jako rakovina. Hlavního viníka si uvědomuje málokdo

V dnešní době má velké množství lidí potíže se spánkem. Celý den na nás působí různé zvuky, nadměrný příjem informací a hlavně elektronika. To vše ve velké míře ovlivňuje náš spánek. Chcete-li se dobře vyspat, musíte dodržovat správnou spánkovou hygienu. Mezi základní faktory patří nepoužívání elektroniky před spaním.

Problémy se spánkem

Používáním telefonu před spaním narušujeme produkci melatoninu a v důsledku toho začínáme mít problémy s usínáním, což zase přináší podrážděnost, snížení nálady, a dokonce poruchy srdečního rytmu. Proto odborníci varují před používáním telefonu nebo sledováním televizoru před spaním. Telefon nebo televizi bychom měli vypnout minimálně hodinu před spaním.

Mohlo by vás zajímat:  Požitek ze sexu dokážou zkazit i maličkosti. Přestaňte dělat známé chyby

Náš organismus je potom narušován modrým světlem a to následně ovlivňuje i kvalitu našeho spánku. Nejvíce jsou modrým světlem ovlivněny děti. Každodenní dlouhodobé sledování televizoru může způsobit poruchy se spánkem, noční děsy, noční můry a časté buzení v noci. Pokud má tedy vaše dítě poruchy se spánkem, zkuste se zaměřit na tento faktor.

Zdroj obrázku: Freepik

Moderní výzkumy

Používání telefonu nebo počítače před spaním není dobrý nápad nejen kvůli namáhání zraku nebo deregulaci cirkadiánního rytmu. Nový výzkum španělských a amerických výzkumníků z Barcelonského institutu pro globální zdraví a Americké rakovinové společnosti ukazuje souvislost mezi používáním zařízení s modrým světlem a zvýšeným rizikem rakoviny.

Mohlo by vás zajímat:  Proč se vyplatí mít doma zvířátko?

Světlo vyzařované obrazovkami chytrých telefonů a počítačů může přispět k tvorbě buněk rakoviny prostaty, štítné žlázy a plic. Trpí navíc nejen zrak, ale i psychika, neboť kvůli nadměrné intenzitě světla z elektronických zařízení dochází k vážnému narušení našeho cirkadiánního rytmu.

Zdroj: https://www.menshealth.com/health/a20087180/prostate-cancer-blue-light-smartphones/, https://www.isglobal.org/en/healthisglobal/-/custom-blog-portlet/el-uso-de-las-nuevas-tecnologias-para-la-telecomunicacion-y-el-ocio-puede-afectar-el-sueno-de-los-adolescentes/6001955/0, https://www.isglobal.org/en/healthisglobal/-/custom-blog-portlet/los-dispositivos-moviles-o-los-ladrones-de-sueno-adolescente/6001955/0, https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/blue-light-has-a-dark-side, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7010281/, https://www.sclhealth.org/blog/2019/09/why-it-is-time-to-ditch-the-phone-before-bed/, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/insomnia/symptoms-causes/syc-20355167, https://www.sclhealth.org/blog/2019/09/why-it-is-time-to-ditch-the-phone-before-bed/