Na zdraví! Okolo kýchání koluje mnoho pověr a mýtů, lékaři uvádí vše na pravou míru

Kdysi se věřilo, že kýchání je způsob, kterým může duše opustit tělo. Dnes je známo, že se jedná o reakci, kterou se tělo brání proti patogenům a všudypřítomnému znečištění. Vzhledem k tomu, že kýchání je jedním z nejběžnějších reflexů, existuje o něm mnoho faktů a mýtů. Opravdu se srdce zastaví při kýchání? Kde se vzalo přání „na zdraví“? Co znamená počet kýchnutí? A jaké pověry jsou s ním spojeny? Na tyto a mnohé další otázky odpovídáme v dnešním článku.

Proč kýcháme?

Ačkoli kýchání je spojováno s rýmou a infekcí, ve skutečnosti má mnoho příčin. Tato reflexní reakce je někdy iniciována alergeny, prachem nebo jinými nežádoucími látkami vstupujícími do nosní sliznice a je zaměřena na čištění dýchacích cest.

Mohlo by vás zajímat:  Zdánlivě zdravé produkty jsou skrytou hrozbou pro zdraví. Každý kardiolog by je nejradši zakázal

Málokdo ví, kolik prvků těla se podílí na kýchání: během tohoto procesu se břišní svaly a mezižeberní svaly stahují. Na druhé straně uzavírající se hrtan způsobuje zvýšení tlaku v hrudníku, takže po jeho otevření je vzduch násilně vypuzen.

Jednorázové kýchání může být vyvoláno zcela triviálními faktory, jako jsou intenzivní zápach, změna teploty nebo vlhkosti vzduchu, a dokonce i pobyt v prašném prostředí nebo kontakt se silným kořením. Na druhou stranu opakovaný reflex naznačuje spíše rýmu nebo alergii.

Zdroj obrázku: Freepik

Zajímavá fakta o kýchání

Přání „na zdraví“, které říkáme, když někdo kýchá, pochází z požehnání, které papež Řehoř Veliký dal nemocným během morové epidemie. Bylo to kýchání a kašel, které byly prvními příznaky nemoci. Papež, který chtěl ochránit věřící před smrtí, nařídil těm, kteří kýchnou, říct „Bůh vám žehnej“. V průběhu staletí bylo kýchání vnímáno odlišně. Zatímco Římané odkazovali na kýchání slovy „Absit omen!“, což znamená „Ať to není špatné znamení!“, lidé žijící ve starověku se obávali, že s tímto reflexem by lidská duše mohla opustit tělo nosem. Obyvatelé Persie a Indie zase věřili, že kýcháním se člověk zbaví zlých duchů a démonů. Při kýchání uniká vzduch z plic rychlostí až 160 km/h, což znamená, že patogeny v dýchacím traktu jsou roztroušeny až do vzdálenosti čtyř metrů.

Mohlo by vás zajímat:  Užijte si klidné zažívání díky třem zázrakům v prášku. Stačí rozpustit ve vodě a vypít

Fakta a mýty o kýchání

Mýtus: Nelze kýchat s otevřenýma očima. – Teoreticky je to možné, i když většina lidí je zavírá automaticky v reakci na zvýšení tlaku.

Fakt: Kýchání by nemělo být zastaveno. – Ačkoli kýchání může být nepříjemné, zejména na veřejnosti, nemělo by být zastaveno. Vzduch pod tlakem, který nenajde vývod, může být příčinou krvácení z nosu, mikrotraumat alveol, posunutí středních částí ve středním uchu, a dokonce i zlomenin kostí v nosu.

Zdroj: https://www.ceenta.com/news-blog/6-myths-superstitions-and-more-about-sneezing