Správná poloha ve spánku předejde Alzheimerově chorobě. Vědci také varují před tou nejhorší

Američtí vědci zkoumali, jak spát, abychom si co nejdéle udrželi mladou mysl. Jedna z populárních poloh dokonce dokáže snížit riziko Alzheimerovy choroby. Existuje však poloha, která může nadělat spoustu škody.

Spánek a Alzheimerova choroba

Ukazuje se, že nejlepším poradcem v této věci je vrozený instinkt. Spíte-li na boku, a to je statisticky nejčastěji volená poloha, je lepší ji neměnit. Vědci dokázali, že takové uspořádání těla podporuje účinné čištění mozku od toxinů a jiných odpadních látek. Účinkem je i nižší riziko vzniku Alzheimerovy choroby v pozdějším životě, která oslabuje spojení mezi nervovými buňkami a působí destruktivně na mozek.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o ústní dutinu nekončí kartáčkem a pastou. Pro svěží dech je potřeba mnohem víc

V určitém stadiu ztrácejí pacienti kontakt s realitou – nepoznávají své blízké, odmítají jíst a přestávají být nezávislí. Pravidelný spánek na boku může proces oddálit a v některých případech snížit riziko vzniku onemocnění. Tak tvrdí odborníci, přičemž varují před jinou polohou spánku. Snažte se usínat každý večer ve stejné poloze. Vaše tělo si na to zvykne a je větší pravděpodobnost, že tak budete spát celou noc.

Zdroj obrázku: Freepik

Regenerace celého těla

Již dlouho je známo, že spánek není jen způsob, jak odpočívat, ale také zregenerovat celé tělo. Chronická deprivace spánku může mít za následek závažnější onemocnění než jen dočasné snížení koncentrace. Kvalita spánku je ovlivněna jeho kvantitou i kvalitou. Ležet 8 hodin v nepříznivých podmínkách má jinou hodnotu než stejné zdřímnutí na pohodlné posteli v tiché a tmavé ložnici.

Mohlo by vás zajímat:  Tofu ocení nejen vegani. Ochutit lze pokaždé jinak a zdraví prospěje v mnoha ohledech

Na základě dlouhodobých pozorování odborníci naznačili nejhorší polohu, ve které náš centrální nervový systém může spát. Podle výzkumníků z americké univerzity je naprosto nezbytné vyhnout se spánku na břiše. Takto uspořádané tělo začne po chvíli bolet. Všechno kvůli přetížení napjatých svalů a kloubů. Zvyšuje se tím i riziko refluxu.

Zdroj: https://www.prevention.com/health/a20473697/sleeping-position-and-health/