Při přehřátí organismu pomůže postupné ochlazování a dostatek tekutin

Léto je nádherné období, které si užívají děti i dospělí. Nehod spojených se zavřením v rozpáleném autě, pokoji nebo příliš dlouhým pobytem na slunci je každoročně mnoho. Některé z nich přitom končí tragicky. Přehřátí organismu může být velmi vážné, a to hlavně u malých dětí. Děti jsou velmi náchylné na přehřátí a pouhých 10–20 minut v autě bez klimatizace může znamenat smrt.

Příčiny a příznaky přehřátí organismu

Hypertermie je odborným názvem pro přehřátí těla. Tento stav nastává při příliš dlouhém pobytu na slunci nebo ve vytopené místnosti, včetně auta. Dojít k němu ale může také v horké koupeli nebo v sauně. Pro jedince s cukrovkou, srdečními chorobami nebo hypertyreózou jde o větší riziko a mají k přehřátí organismu větší sklony.

Mohlo by vás zajímat:  Onemocnění štítné žlázy se bez přísné diety neobejde. Doplnění správných prvků obnoví v těle rovnováhu

Mezi hlavní příznaky hypertermie patří slabost a bolesti hlavy. Poté se objeví nevolnost a zvracení, které budou následovat poruchy vidění a vědomí. Srdce začne rychleji pracovat, dýchání bude náročnější a nakonec přijdou otoky paží a nohou. U malých dětí a kojenců může následkem hypertermie dojít i k otoku mozku, který ve vysoké teplotě způsobí smrt dítěte.

Zdroj obrázku: Freepik

Přehřátí v autě

Vědci ze Spojených států před několika lety zkoumali, jak rychle zemře dvouleté dítě, které nechali rodiče zavřené v autě zaparkovaném na přímém slunci. Po hodině byla teplota v autě 46 stupňů. Po 30 minutách se teplota dítěte dostala na 38 stupňů. Po hodině teplota dosáhla 40 stupňů. To stačí k tomu, aby došlo k úpalu a poškození mozku. Po dvou hodinách dojde k bezvědomí a smrti.

Mohlo by vás zajímat:  Při hypertenzi hraje jídelníček zásadní roli. Některé položky je lepší rovnou vyškrtnout

První pomoc při přehřátí organismu

V první řadě musíte při přehřátí danou osobu přesunout do stínu, ale ne do zimy. Poté mu dodejte dostatek tekutin. Poté můžete přiložit studené obklady na hlavu a krk. Dávejte si ale pozor na teplotní šok a nedávejte mu nic ledového, ani příliš studené pití. Jestli je zdravotní stav přehřátého vážný, vezměte ho za lékařem. V nemocnici mohou jedinci podat chlazené tekutiny intravenózně a snížit teplotu těla.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heat-exhaustion/symptoms-causes/syc-20373250, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2900329/, https://www.healthline.com/health/hyperthermia, https://news.asu.edu/20180516-discoveries-asu-study-hot-cars-can-hit-deadly-temperatures-within-one-hour, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heat-exhaustion/diagnosis-treatment/drc-20373253