Na nákup ojetého vozu se vyplatí dopředu připravit

Koupit kvalitní ojetinu je věda. Trh s auty z druhé ruky má za sebou velmi zajímavé období, kdy ceny těch skutečně dobrých rostly ještě závratnějším tempem než inflace, a tak někteří lidé prodali třeba po dvou letech aktivního ježdění auto dráž, než za kolik ho předtím také coby ojetinu koupili. Situace se postupně vrací k normálu, ceny ojetých aut už nerostou, ale i tak může být situace pro některé z nás komplikovaná. Na co se tedy v souvislosti s nákupem auta z druhé ruky připravit?

Mohlo by vás zajímat:  Všechna auta každý podzim: Co se má kontrolovat a co lidé nejčastěji dělají zbytečně

Nekupujte zajíce v pytli

Auto si pečlivě proklepněte, včetně jeho historie, která by měla být bez poskvrnky. A na vůz by se měl také podívat nezávislý automechanik, tedy nikoli zaměstnanec autobazaru, který bude schopen posoudit, v jakém stavu auto doopravdy je. V kupovaném autě byste se také ještě před podpisem smlouvy měli projet, nejlépe za zhoršených podmínek, abyste si vyzkoušeli, jak se chová v ostrém provozu a zda vám lidově řešeno sedne. Ale výběr auta jako takového je jen prvním krokem k tomu, abyste v něm odjeli domů.

Mohlo by vás zajímat:  Za palivo platí mnozí řidiči víc kvůli vlastním chybám
Zdroj obrázku: Freepik

Povinné ručení

Na české silnice nesmí žádné auto bez povinného ručení. A tak vám nezbyde než si nějaké sjednat. Většina autobazarů má dnes smlouvu s alespoň jednou pojišťovnou, jejíž produkt vám spolu s prodejem vozu nabídnou. Ale cenová politika pojišťoven není nic jednoduchého a leckdy se v ní ztrácejí i pojišťováci sami. S informacemi o vozidle byste se proto měli na pojišťovny obrátit sami, abyste si mohli vybrat tu nejvýhodnější nabídku.

Financování

Ani nákup ojetého auta není zrovna levná záležitost. Na českém trhu proto existují desítky produktů, které mohou lidé i firmy při nákupu využít. Ani orientace v této problematice není nic jednoduchého, a tak byste si znovu měli udělat domácí přípravu ještě předtím, než auto skutečně koupíte. Ušetřit díky tomu můžete nemalé peníze. Někdy se dá navíc financování auta spojit s povinným ručením a získat ještě výhodnější nabídku.

Zdroj: https://cars.usnews.com/cars-trucks/advice/how-to-buy-a-used-car