Upravil jsem značku auta dle svého přesvědčení. Na STK jsem musel samolepku z SPZ potupně sundat

Na autě mám několik samolepek, které vyjadřují moje názory a postoje. Ať ostatní na silnicích vidí, s kým mají tu čest. Většinu mám nalepenou klasicky na karoserii, na laku. Ale jsou dvě, které mám nalepené jinde. Na registrační značce, tedy na SPZ. A nikdy bych si nepomyslel, že s tím budu mít takový problém při návštěvě STK. Technik patrně s mým názorem nesouhlasil a dal mi to najevo.

Samolepky na SPZ

Samozřejmě vím, že registrační značka by měla být vždy dobře čitelná. To platí nejenom o samolepkách, ale třeba i o špíně. Nikdy by mě nenapadlo značku auta záměrně znečistit nebo ji přelepit tak, aby můj vůz nebyl identifikovatelný. Dvojici samolepek jsem si přesto pořídil a na SPZ nalepil. Šlo však jenom o dva malé obdélníky, o úzké modré proužky, kterými jsem nahradil stávající modrou v levé části značky.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro efektivní používání klimatizace v autě

Jsem Čech a jsem na to hrdý

Někteří lidé mají možná EU v lásce, ale já ne. Já jsem hrdým Čechem a tomu také odpovídaly samolepky, které jsem si pořídil. Ta, co šla na SPZ dopředu, měla stejný modrý pruh, jenom byl na ní znak EU výrazně přeškrtnutý. Samolepka, která šla na zadní značku, znak Evropské unie vůbec neměla, ale místo něho měla znak českého lva a nápis CZ. Lépe už mé češství asi vyjádřit nešlo.

Mohlo by vás zajímat:  Nakládané okurky jsou lepší než antidepresiva. Takhle křupavá pochoutka zatočí se všemi chmury
Zdroj obrázku: Freepik

Problém na STK

SPZ byla stále bez problémů čitelná. Všechny číslice i písmena. Daný modrý pruh nemá přece na identifikaci mého auta vliv. To jsem se snažil vysvětlit i technikovi, patrně přívrženci EU. Ten byl však nekompromisní a hrál si na pána situace. Jasně mi řekl, že pokud samolepku neodstraním, napíše mi to jako vážnou závadu omezující technickou způsobilost auta.

Chtěl jsem to mít za sebou, auto jsem potřeboval, neměl jsem čas jet na STK jinam, kde jsou technici normální. Tak jsem musel samolepku potupně strhnout. Mezitím, co jsem to dělal, stál technik u mě a z mobilu mi četl znění zákona, konkrétně pasáž:

Mohlo by vás zajímat:  Klíště je zákeřný soupeř. Riziko se nevyplatí podcenit, prevence je vždy lepší než léčba

„… že přestupku se dopouští ten, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost.“ A argumentoval tím, že ta moje je prokazatelně upravena. A jestli chci odjet s platnou technickou, ať značku uvedu do původního stavu. Nakonec jsem to udělal, ale hned po vyjetí jsem samolepky nalepil zpět, ukázal prostředníček a odjel.

Zdroj: Autorský text, https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2014-343.