Kyberzločinci využívají umělou inteligenci k podvodům. Cílí na citlivé údaje a finanční prostředky

Internet je úžasné místo poskytující přísun informací, zábavu a komunikaci. Bohužel i zde, stejně jako v reálném životě, na nás číhá nebezpečí. Pohybují se zde kyberzločinci, kteří se snaží nás napadnout z prostého důvodu, aby získali naše údaje, identitu nebo finance. Se zvyšující se úrovní umělé inteligence tuto službu využívají také zločinci, jejichž útoky jsou stále nebezpečnější. V jakých případech nejčastěji využívají pomoc UI kyberzločinci?

Malware

Umělá inteligence je pokročilý typ technologie a dokáže ledacos. O tom se přesvědčili hackeři, kteří ji využívají pro vytváření malwaru. Malware je škodlivý program, který infikuje počítač nebo chytrý telefon oběti. Ne všichni hackeři mají znalosti s kódováním, takže využívají služeb právě umělé inteligence. ChatGPT umí psát pouze základní anebo chybné malwarové programy. Nicméně to nemění nic na tom, že dokáže pomoci těmto zločincům s jejich vývojem. Celkově jde ale vývoj UI nahoru a je otázkou času, kdy ChatGPT dokáže nakódovat škodlivý program. Určitě by měla nastat nějaká opatření, aby se předešlo katastrofám.

Mohlo by vás zajímat:  Před investicí do drahého mobilního telefonu stojí za to zvážit několik faktorů
Zdroj obrázku: Freepik

Prolomení hesel

Hesla jsou většinou jedinou bariérou před vstupem do našeho soukromí. Spousta uživatelů bere tuto skutečnost na lehkou váhu a nemá dostatečně silná hesla. Prolomením hesla útočníci získají přístup k účtu. Průšvih nastává, když lidé používají jedno stejné heslo na všechny účty, takže si dokážete představit, co se může stát, když vám někdo prolomí heslo na méně důležité stránce, kde máte primární e-mail. Teď si představte, že hacker zkouší prolomit hesla pomocí umělé inteligence, která je schopna vygenerovat neskutečné množství dat, jak nedávno deklaroval ChatGPT.

Mohlo by vás zajímat:  Na veřejnost unikly fotky nových smartphonů, které vyvíjí Motorola. Slibují prvotřídní design i funkce

Sociální inženýrství

Taktika kybernetického zločinu (sociální inženýrství) je celosvětovým problémem. Tato metoda se využívá k manipulaci oběti, aby vyhověla útočníkovým požadavkům, aniž by si uvědomovala, že je cílem. Umělá inteligence pomáhá útočníkům ve tvorbě nejrůznějších phishingových e-mailů a textů. Dnešní úroveň umělé inteligence je schopna vygenerovat důvěryhodný text bez chyb, na který dokáže naletět spousta lidí.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/ways-ai-can-help-cybercriminals/