Alkoholové delirium je spojeno s halucinacemi a třesem. Jde o závažné abstinenční příznaky

Jedno rčení říká, že „opilý vidí bílé myšky“. Když dotyčného, který je často pod vlivem, trápí bizarní představy o bílých myškách nebo jiných zvířatech, je zle. Jedná se o halucinace spojené s deliriem neboli alkoholovou horečkou, která provází nejtěžší formu abstinenčního syndromu. V této fázi může docházet k poruchám vědomí, kdy alkoholik vysadí náhle alkohol. Jaké jsou projevy stavu „bílých myší“ a proč může být pro danou závislou osobu fatální?

Počty alkoholiků a alkoholiček rostou

Tolerance k alkoholu je v tuzemsku obrovská, není proto divu, že v Česku rizikově konzumuje alkohol až 19 procent populace, přičemž do kategorie alkoholiků a alkoholiček spadá okolo milionu osob. A co hůře, počty neustále rok od roku rostou. Závislost na alkoholu se projevuje u žen a mužů nehledě na sociální status, zaměstnání nebo vzdělání, jedná se tedy o zásadní společenský problém. Alkohol negativně ovlivňuje zdraví po fyzické i duševní stránce, závislé navíc může postihnout ještě stav alkoholového deliria.

Mohlo by vás zajímat:  Hudba přináší samá pozitiva. Odplaví stres, zažene chmury, a dokonce předejde zákeřným nemocem
Zdroj obrázku: Freepik

Co je delirium tremens?

Delirium tremens nebo také alkoholové delirium či takzvané šílenství s třesem patří mezi nejzávažnější formy abstinenčního syndromu. K tomuto stavu dochází ve chvíli, kdy člověk, který dlouhodobě užívá velké dávky alkoholu, najednou přestane. Tělo, které je na svůj denní příjem alkoholu navyklé, pak prudce zareaguje, což může skončit fatálně. Mezi další příznaky se řadí poškození nervové soustavy, neklid, nepředvídatelnost chování, třes, horečka nebo projevy šílenství a halucinací.

Alkoholická psychóza je velmi nebezpečná

Příznaky alkoholové zimnice neboli alkoholické psychózy se objevují po 48 až 72 hodinách od doby přestávky v pití alkoholu. Při těžkém alkoholismu hrozí asi 10 procentům závislých. Tento život ohrožující stav trvá přibližně týden, někdy hrají roli ještě další psychické poruchy a může se prodloužit. Delirium provází únava, usínání, různé projevy úzkostí a svalový třes, bolest se navíc stupňuje. Neméně časté jsou halucinace, svalové záškuby, poruchy vědomí a myšlení, nevolnost spojená se zvracením, zvýšení krevního tlaku a tělesné teploty a srdeční tachykardie. Vzhledem k závažnosti je vždy potřeba léčby při hospitalizaci.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/alcoholism/delirium-tremens, https://www.niaaa.nih.gov/alcohols-effects-health/alcohols-effects-body, https://www.webmd.com/mental-health/addiction/delirium-tremens, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459134/