Kočky milují tuňáka kvůli typické chuti umami

Jaké krmení nebo jídlo mají kočky nejraději? Když si uloví myš nebo si z misky snědí konzervu? Ale jakou vybrat? Všichni chovatelé vědí, že jejich čtyřnozí mazlíčci nikdy neodolají rybím svačinkám, které lákají na omamnou vůni. Jenže vůně není to, co kočky na rybách přitahuje. Tým vědců z britského centra Waltham Petcare Science Institute zjistil, že odpověď tkví v páté chuti – umami. To je také důvod, proč se nemohou šelmy nikdy nabažit tuňáka, který je pro ně naprosto jednoznačnou volbou.

Mohlo by vás zajímat:  K létu patří grilování. Přestaňte dělat nejčastější chyby a staňte se hvězdou večera

Láska k umami

Hořké, sladké, slané nebo kyselé. Většina lidí rozlišuje pouze tyto čtyři chutě, ale odborníci zahrnují do přehledu také pátou chuť, takzvanou umami. Umami není kombinace zmíněných čtyř variant, dokonce se nejedná o konkrétní chuť, ale pocit, který vyvolává obsažená přírodní kyselina glutamová v potravinách, ve kterých se běžně vyskytuje. Lidé jsou na umami citliví, aniž by si to uvědomovali. Platí to však také pro zvířata, například pro kočky, které z umami naprosto šílí.

Mohlo by vás zajímat:  Tři jednoduché testy prozradí, že je tělo dehydratované a potřebuje doplnit tekutiny
Zdroj obrázku: Freepik

Cukry? Ani náhodou!

Zatímco pejsek s radostí zhltne čokoládovou tyčinku nebo dezert, který kdosi zapomněl na jídelním stole, kočka je přejde bez povšimnutí. Podle vědců je to dáno tím, že kočky nemají fungující receptor sladké chuti, dokonce jim nic neříká ani hořkost. Těmto šelmám se nedoporučuje nabízet jídla obsahující sacharidy či sladidla, naopak nepohrdnou rybami. Scott McGrane, vedoucí výzkumu, je přesvědčený, že jeho tým během studie zjistil, proč tomu tak je.

Mohlo by vás zajímat:  Nejvíce smrtící zbraně, které změnily průběh dějin

Tuňák jako kočičí lahůdka

Experti navíc přišli na to, že kočky nejvíce touží po tuňákovi. Při vědeckém zkoumání přišli odborníci na to, že je to dáno tím, že tuňák se vyznačuje chutí umami. Kočičí receptor chuti reaguje na chemickou látku L-histidin, kterou tuňák obsahuje, a ta naopak zvýrazňuje umami. Výzkum tak dává odpovědi chovatelům na to, čím kočce udělat radost, ale také výrobcům, kteří mohou vyvinout jedinečné krmivo pro domácí mazlíčky.

Zdroj: https://www.waltham.com/news-events/nutrition/cats-prefer-food-similar-to-natural-prey, https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/umami, https://www.npr.org/2005/07/25/4766556/cats-cant-taste-sweetness-study-finds, https://www.livescience.com/animals/domestic-cats/scientists-finally-figure-out-why-cats-are-obsessed-with-tuna