Kvůli stání na brzdovém pedálu jsem zažil řadu konfliktů. Dělám to pořád, abych chránil převodovku auta

Stát na červené s nohou pevně na brzdě je něco, co pravidelně dělám za volantem. Má to své důvody, i když vidím rozhořčené reakce v zpětném zrcátku. Ano, vím, že svítící brzdová světla mohou být rušivá, ale nemyslím si, že bych měl změnit svůj zvyk.

Rozčílení řidiči

Je jasné, že intenzivní červená brzdová světla některým vadí. Když stojím za autem s brzdovými světly svítícími do mých očí, chápu proč je to pro ostatní tak obtěžující. Přesto, i když jsem kvůli tomu zažil několik konfrontací, svůj postoj nezměním. Vždy budu na té brzdě stát. Někteří lidé mě upozornili svými světly, někteří zatroubili a jeden řidič mě dokonce konfrontoval přímo. Ale má odpověď zůstává stejná – na brzdě stát budu, dokud se nerozsvítí zelená.

Mohlo by vás zajímat:  Řada lidí nedá na svůj starý vůz dopustit. Argumentují nesmyslnými důvody
Zdroj obrázku: Freepik

Existují alternativy?

Samozřejmě, když stojíte na křižovatce, můžete dát auto do neutrálu a zatáhnout ruční brzdu. U automatické převodovky lze použít funkci auto hold, ale nemusí být dostupná v každém autě. A když je, většinou to znamená, že brzdová světla také svítí, jen uvolníte své noze kterou nemusíte mít na brzdovém pedálu. Pokud máte automatickou převodovku, může se zdát logické přepnout auto do polohy „P“. I když je to skvělý nápad, existují důvody, proč by to nemuselo být ideální. A to moc řidičů neví.

Mohlo by vás zajímat:  Po pořízení elektromobilu čekají na majitele další vysoké náklady

Nástrahy volby „P“

Je známo, že spolu s režimem „P“ by měla být zatažena také ruční brzda. Pokud se tak neděje, může to zkrátit životnost automatické převodovky. Ne každá silnice je dokonale rovná a tak samotný režim „P“ může v terénu i s mírným sklonem znamenat, že je na celý mechanismus vytvářeno výrazné zatížení. Což pochopitelně vede k nadměrnému, zbytečnému namáhání. V takových situacích může být lepší zůstat v „D“ s nohou na brzdě.

A je tu ještě jedna věc. Pokud je automat v poloze „P“, tak v případě nárazu od jiného vozidla, může být poškozena celá převodovka. Oproti tomu, když máte zařazené „Déčko“ a nohu na brzdě, může být poškozena vlastně jen karoserie. Takže při dalším čekání na semaforech si dvakrát rozmyslete, jaký režim zvolíte a zda risknete poškození auta, nebo radši obětujete komfort ostatních. Těch pár desítek vteřin červeného světla snad vydrží.

Mohlo by vás zajímat:  Zima opakovaně ukazuje, že jsou vozy SUV nepraktické. Ve městech i na horách je řidiči proklínají

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek Luboše F.