Změna potu může souviset s jídelníčkem, ale i s řadou vážných onemocnění

Tělesný pach se může měnit. Změna často souvisí s životním stylem. Důvodem může být nedostatek sacharidů či přebytek konzumovaných bílkovin. Jindy však může pach potu signalizovat onemocnění těla. Co může být příčinou, pokud se pach vašeho potu změní?

Čpavkový zápach

Obecně může pach potu souviset s tím, co člověk konzumuje a jaký má životní styl. Pokud tělu dodáváme příliš mnoho bílkovin, pot může být následně intenzivně cítit po čpavku. Bohužel za čpavkovým zápachem potu často stojí onemocnění, či dokonce selhání ledvin. Nepříjemný čpavkový zápach doprovází příznaky suché kůže, hypertenze, bolesti zad, nevolnosti a změny v produkci moči.

Pot zapáchá jako zelí

Pokud váš pot zapáchá po zelí, možná trpíte onemocněním tyrozinemie. Jedná se o poměrně vzácné genetické onemocněné vyvolané abnormální aktivitou enzymů štěpících tyrosin. Změna pachu potu však v tomto případě není příliš velký problém. Pacienti s tyrozinemií často trpí neurologickými problémy a mohou zaznamenávat záchvaty a problémy s rovnováhou.

Mohlo by vás zajímat:  Ostropestřec vyčistí tělo od všeho špatného. Organismus bude znovu fungovat a játra si oddychnou
Zdroj obrázku: Freepik

Pach acetonu

Podobně jako tomu bylo se čpavkovým zápachem, může zápach acetonu z podpaždí souviset se stravovacími návyky. V případě acetonu, se může jednat o nedostatek konzumace sacharidů a často souvisí s hubnutím a různými dietami. Nicméně další příčinou může být cukrovka. Neléčený diabetes způsobí nadměrnou produkci kyseliny acetoctové, betahydroximáselné a acetonu. V případě cukrovky se může jednat i o zápach podobný shnilému ovoci.

Pozornost byste také měli věnovat barvě potu. Jelikož je pot standardně bezbarvý, změna barvy může být příznakem nepříjemného onemocnění. Žlutá barva potu může například souviset s obstrukcí žlučovodů a červená barva potu může být příznakem hematohydrózy. Barva potu však také může souviset s používání deodorantů a antiperspirantů. Nenechte se tedy lehce zmást.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17865-body-odor