Jak se vybavit na cvičení? Hlavně pohodlně a funkčně!

Také jste si dali novoroční předsevzetí, které zahrnuje pravidelné cvičení? Ať se má odehrávat doma nebo ve fitness centru, v každém případě je nutné se na něj řádně vybavit. A k takové výbavě patří nejen vhodné oblečení a obuv, ale také správná podložka na cvičení.

Jaké zvolit oblečení na cvičení?

Na cvičení je nutné zvolit především pohodlné a funkční oblečení. Nic vás nesmí škrtit, tlačit ani táhnout. Měli byste vybírat vyloženě sportovní oblečení, počínaje spodním prádlem, následujíc tričkem či topem a legínami a samozřejmě vhodnými ponožkami a obuví konče.

Kromě pohodlí by mělo oblečení splňovat také určitou funkčnost. To znamená, že by především mělo být elastické a odvádět pot od těla pryč, čímž vaše tělo udrží v teple a suchu. A vy tak neonemocníte a vaše svaly a klouby také ne.

Na začátek cvičení, než se tělo zahřeje, je také dobré mít tenčí mikinu, aby vás tzv. nepřešla zima. Po zahřívací rozcvičce můžete mikinu pohodlně sundat a cvičit v triku či topu.

Mohlo by vás zajímat:  Dlouhodobý stres a napětí vedou k neurastenii. První pomocí jsou psychoterapie a léky

Toto jsou základy. Konkrétněji byste měli volit oblečení podle druhu sportu, který se chystáte provozovat. Jiné bude oblečení na jógu, jiné na zumbu a jiné třeba na rotoped.

Obuv není důležitá jen venku, ale i uvnitř

Jistě již víte, že například na běhání jsou potřeba kvalitní běžecké boty. Ty ovšem absolutně nejsou vhodné na indoor cvičení. Stejně tak nejsou vhodné ani tzv. boty na běžné nošení. A už vůbec ne domácí obuv či snad dokonce pantofle.

Boty na posilování či jiné indoor cvičení by měly mít především pevnou a dostatečně silnou a pružnou podrážku. Také je dobré, aby měly zpevněnou horní část, a to obzvláště, pokud cvičíte například s činkami. V každém případě vám boty musí dodat stabilitu a jistotu při cvičení.

Mohlo by vás zajímat:  Červený nos jako nepříjemné stigma: ne vždy souvisí s konzumací alkoholu

Co se týká velikosti, je vhodné zvolit boty o 0,5-1 cm větší, než je vaše běžná velikost. Cvičení bude pohodlnější a nohy vás nebudou bolet. Předejdete vzniku odřenin a otlaků.

Nezapomeňte na kvalitní podložku!

Že je oblečení a kvalitní obuv důležitá, jistě víte i bez našeho článku. Ovšem neméně důležitá je i podložka pro cvičení. Můžete mít sebekvalitnější boty a sebefunkčnější oblečení, ale bez pořádné podložky si nezacvičíte. Nebo možná zacvičíte, ale určitě pro vás takové cvičení nebude radost.

Na výběr dnes máte z opravdu velké řady možností. O to složitější výběr té správné podložky na cvičení může být. Než začnete podložku vybírat, měli byste si ujasnit tři základní věci:

  1. Na jaký sport budete podložku používat?
  2. Pro jógu je důležité, aby byla podložka pohodlná a hlavně neklouzala. Pro protahovací cvičení, jako je třeba pilates, by měla být delší, vyšší a měkčí. A pro dynamická cvičení, jako je třeba aerobic, je důležitá hustota, výška a protiskluzovost.
  3. Jaký materiál preferujete?
  4. Materiálů, z nichž mohou být podložky vyrobeny, je hned několik. Nejčastější jsou PVC, eko PVC, kaučuk, juta, korek, EVA pěna, TPE pěna NBR pěna a další.
  5. Jakou máte postavu?
  6. Pokud je vaše postava spíše silnější, může vám stačit tenčí podložka. Pro štíhlejší postavu je naopak vhodnější podložka měkčí. Pokud ale při cvičení cítíte, že vás bolí či tlačí klouby, pořiďte si podložku měkčí. Standardně se podložky vyrábí v tloušťce 4 mm a na postavu vysokou 180 cm.
Mohlo by vás zajímat:  Máte doma myši? Nepanikařte, můžete se jich snadno zbavit

Hurá do toho!

Ničeho se nebojte a vrhněte se do cvičení s radostí. Ať už jste si dali novoroční předsevzetí, nebo ne, je to jedno. Protože nejlepší čas začít je teď!