Dlouhodobý stres a napětí vedou k neurastenii. První pomocí jsou psychoterapie a léky

Dlouhotrvající stres, emoční napětí, konflikty v práci a nepravidelný životní styl, tyto faktory se stávají neoddělitelným prvkem každodenního života stále většího počtu lidí. Mají dopad na duševní i fyzické zdraví. Důkazem toho je, že je Evropanům stále častěji diagnostikována neurastenie.

Špatná výživa i nedostatek spánku

Tato neuróza bývá spojena s úzkostí, únavou, podrážděností, ale také řadou somatických příznaků. Podle odhadů WHO může onemocnění postihnout až 2 % celkové populace. Co si představit pod pojmem neurastenie? Dlouhotrvající přetížení a duševní napětí můžou způsobit pokles přenosu impulsů v nervových buňkách, což se promítá do poruch hormonální rovnováhy. Chronický stres je také spojen s nesprávnou výživou a nedostatečným spánkem.

Mohlo by vás zajímat:  Během zimy potřebují vlasy i pokožka speciální péči a ochranu
Zdroj obrázku: Freepik

Fyzické i psychické příznaky

Neurastenie může být rozdělena do dvou typů:

  • s převážně fyzickou únavou – únava a bolest svalů vyskytující se i po malé námaze,
  • s převládající únavou po duševní námaze – rozrušení, bolesti hlavy, ztráta koncentrace, těmto příznakům předchází intenzivní duševní práce.

Pacienti zaznamenávají snížení kvality života kvůli poruchám pozornosti, střevním poruchám, podrážděnosti, bolestem v srdeční oblasti, sexuálním dysfunkcím a tendencím k depresivním a úzkostným stavům.

Je neurastenie léčitelná?

Neurastenie může signalizovat nástup různých duševních poruch, např. afektivní poruchy nebo schizofrenie, ale také závažných neurologických onemocnění (nádor na mozku nebo stav po poranění mozku). Základní formou léčby je psychoterapie. Důležitá je farmakologická léčba včetně antidepresiv. Pacienti by měli být ochotni spolupracovat s psychoterapeutem a řídit se jeho doporučeními. Je také důležité dodržovat pravidla zdravého životního stylu, včetně dostatečného spánku a správné stravy. Neléčená neurastenie může vést ke snížení profesionálního výkonu a problémům při zvládání výzev každodenního života.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6104718/
https://www.betterup.com/blog/mental-exhaustion