Mulč zabrání vysychání půdy okolo rostlin a zajistí jim ideální podmínky

Mulčování se skloňuje v zahradnické komunitě ve všech pádech. Důvody jsou zřejmé, tato činnost přináší mnoho benefitů, zejména šetří pěstiteli čas, který by byl jinak potřeba na plení. A nejen to, organickou pokrývkou, vrstvou posekané trávy nebo použitím syntetických materiálů se zamezuje vysychání zeminy, současně dochází k obohacení substrátu o živiny a k ochraně kořenového systému v mrazech. Jaké prostředky se k mulčování používají?

Organické materiály vhodné jako mulč

Jakým způsobem se mulčuje? Zakrytí kořenů a okolí stonku nebo kmínku se většinou provádí pomocí organických materiálů, běžně kompostem, pilinami, drcenou kůrou nebo posekanou trávou. Sáhnout je možné také po exotičtějších druzích, jako jsou kokosová drť či sisal. Z dalších používaných mulčů je třeba zmínit slámu nebo kopřivy, které v průběhu rozkladu oživují půdu cennými látkami. Jaké výhody mají jednotlivé typy mulče?

  • Drcená borová kůra – okyseluje půdu, používá se k jehličnatým a acidofilním rostlinám.
  • Sekané kopřivy – obohacují zeminu o draslík a jiné minerální látky, používají se do zeleninových záhonů nebo k ovocným stromům.
  • Pokos a posekaná tráva – na většinu běžných rostlin, používá se pouze tenká vrstvička, aby nedošlo k hnití.
  • Sláma – ideální k jahodníkům, protože jemně zahřívá půdu, navíc brání prorůstání plevele a snižuje riziko houbových chorob.
Mohlo by vás zajímat:  Houby dokážou zatížit trávení na dlouhé hodiny. Správná příprava a kombinace tělu ulehčí
Zdroj obrázku: Freepik

Použití syntetických materiálů

Dalšími možnostmi pro mulčování jsou různé syntetické materiály, nejčastěji agrotextilie, tkané fólie nebo rohože, případně mulčovací fólie. Jejich výhodou je praktické balení, maximálně zabraňují prorůstání býlí, navíc vydrží po dlouhou dobu. Dobře chrání před vysycháním, tmavé zbarvení napomáhá prohřátí zeminy, což je vhodné zejména v jarních dnech, kdy dochází k výkyvům teplot. Textilie a syntetické materiály se pokládají na záhony před samotnou sadbou sazenic. Mulčovací fólie se mohou též zasypat zeminou nebo pro dekorativní účely okrášlit drcenou kůrou či zajímavými kamínky.

Zdroj: https://www.almanac.com/types-mulch-advantages-and-disadvantages-mulching