Inspirujte se úspěšnými, učte se od těch neúspěšných

Existuje spousta životních koučů, motivačních řečníků nebo autorů knih o osobním rozvoji. Jen zlomek z nich je ve svém oboru úspěšný, o drtivé většině jste nikdy v životě neslyšeli. A ani neuslyšíte, bez povšimnutí davů zmizí v propadlišti dějin, zatímco se v mezičase budou věnovat vedení kurzů manažerských dovedností, time managementu nebo jiným soft skills pro nějakou agenturu. Ti odvážnější to zkusí na vlastní pěst, ale nepovede se jim o moc lépe. Zato o té hrstce úspěšných je slyšet hodně. A u těch se můžete inspirovat, byť to chce trochu odstupu. Od těch neúspěšných se pro změnu můžete mnohé naučit.

Mohlo by vás zajímat:  Díky pravidelné meditaci budeme dělat méně chyb. Provedený výzkum přinesl překvapivé poznatky

Úspěch a neúspěch

Když vám někdo prodá motivační kurz za několik tisíc korun, pravděpodobně se vám bude snažit vnutit myšlenku, že úspěch je otázka vašeho mentálního nastavení. On sám je toho nejlepším důkazem. To ale v praxi znamená, že dotyčný trpí takzvaným konfirmačním zkreslením, kdy ignoruje příčiny, které se mu nehodí do jeho výkladu světa, a akcentuje následky. Rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem často dělá náhoda nebo okolnosti, které neovlivníte. Přesto je pozitivní přístup těch úspěšných něčím, co by vás mohlo inspirovat.

Mohlo by vás zajímat:  Nastartujte svou imunitu před dlouhou zimou. Do lékárny přitom nemusíte vůbec chodit
business-guy-using-laptop-working-online-taking-notes-office
Zdroj obrázku: Freepik

Všechno má své meze

Bez pozitivního a proaktivního přístupu to totiž nepůjde. Jen pozor na to, abyste se nenechali zaslepit podobně, jako jsou zaslepení ti neúspěšní koučové a motivační řečníci. Ti si totiž odmítají připustit, že neúspěch nemůže být zapříčiněn i okolnostmi, které sami nemohou ovlivnit, a prostě dřou jako mezci a drží si pozitivní rozpoložení. Od takových lidí je dobré se naučit, kde má mít člověk meze, aby neplýtval silami.

Myslete na sebe

A pak je tu ještě jedna důležitá věc – úspěšní lidé začnou rychle myslet na sebe a svou spokojenost. Neúspěšní setrvale myslí na úspěch, který ne a ne se dostavit. A tak se cyklí v pocitech vlastní nedostatečnosti, zdá se jim, že nedělají dost, proto jim úspěch uniká. V kontextu předchozích odstavců je to samozřejmě nesmysl.

Zdroj: https://www.hinduwebsite.com/selfdevt/success/success_secrets.asp