I malé světlo dokáže nabourat spánek. Ospalost a málo energie nejsou vše, co hrozí

Spánek při zapnuté televizi nebo u noční lampičky může být pro tělo velmi nepříjemný. Takové světlo dokáže zbrzdit uvolňování hormonů do mozku a snížit efektivitu spánku a zabránit relaxaci organismu. Jak naznačují vědecké studie, expozice i mírnému světlu během spánku může mít negativní dopad na kardiovaskulární systém.

Mnoho lidí spí při světle

Lidé jsou čím dál více vystavováni vnitřnímu a venkovnímu světlu během spánku. Jedná se již o poměrně běžný problém, který může vyvolávat různé poruchy spánku či nespavost. Televize, noční lampička nebo pouliční osvětlení vyzařuje umělé světlo a s ním i škodlivé modré světlo, které ovlivňuje produkci melatoninu. V nejnovější studii bylo odhaleno, že až 40 procent lidí spí se zapnutou televizí či v okolí světelného zdroje. Vypnutí všech světel a zatažení závěsů jsou však pro naše tělo lepší.

Zdroj obrázku: Freepik

Vliv světla na produkci hormonů

V nové studii vědci zjistili, že mírné vystavení světlu během spánku způsobí, že tělo přejde do více bdělého stavu a dojde ke snížení produkce melatoninu. Navíc se respondentům zvýšila tepová frekvence a zvýšila se také inzulínová rezistence, což znamená zvýšené riziko srdečních chorob nebo cukrovky. Odborníci se shodují, že tělo člověka si nedokáže pořádně odpočinout, pokud je vystaveno světelnému zdroji.

Mohlo by vás zajímat:  Pravidelné procházky přinesou klid i spoustu nové energie. Přirozený pohyb člověku jenom prospěje

Jak zajistit tmu během spánku?

V první řadě vypněte veškeré osvětlení. Jestliže potřebujete mít nějaká světýlka zapnutá, například kvůli nočním cestám na záchod, použijte velmi tlumená světla, která budou umístěna na podlaze. V nejlepším případě použijte červená nebo oranžová světla a v žádném případě nepoužívejte světla bílá a modrá. Dále zatáhněte žaluzie, rolety nebo závěsy. Jestliže nemáte možnost zatemnit okna, tak použijte pásku přes oči a přesuňte postel v místnosti tak, aby vám vnější světlo neoslňovalo obličej.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/bedroom-environment/light-and-sleep, https://www.npr.org/sections/health-shots/2022/04/01/1089997121/light-disrupts-sleep, https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2113290119, https://news.northwestern.edu/stories/2022/03/close-the-blinds-during-sleep-to-protect-your-health/