Díky pravidelné meditaci budeme dělat méně chyb. Provedený výzkum přinesl překvapivé poznatky

V dnešní době není jednoduché se zrealizovat. Mnoho lidí zapomíná nebo tropí hloupé chyby pod strašákem jménem stres. Jak to ale napravit? Spousta nás zapomíná trochu ubrat a zpomalit. Může pomoci meditace, která vede ke zlepšení paměti a koncentrace. To vše shrnuje závěr vědců z Michiganské státní univerzity.

Meditace

Studie, která byla publikována v časopise Brain Sciences, byla věnována výzkumu, jaký má monitorovací meditace vliv na aktivitu mozku během přeměny pocitů, myšlenek nebo vjemů při poznávání chyb. Dosavadní poznatky tvrdí, že různé formy meditace přinášejí neurokognitivní výsledky. Některé z forem se zaměřují na jeden daný objekt, většinou dech, ale monitorovací meditace je odlišná.

Mohlo by vás zajímat:  Objevte svůj vlastní potenciál a jděte za ním. Selhání není překážkou, ale cestou

Otevřená monitorovací meditace požaduje naladit se uvnitř sebe a sledovat vše, co se děje uvnitř mysli a těla. Po chvíli zjistíte, že se vaše myšlenky toulají.

Zdroj obrázku: Freepik

Výzkum přinesl překvapivé výsledky

Odborníci, kteří provedli daný výzkum, pozvali přes 200 lidí, kteří vůbec neměli zkušenosti s meditací. Všech 200 účastníku poté začalo otevřenou monitorovací meditaci. Poté tito lidé provedli počítačový test rozptýlení. Během testování byli účastnici vystaveni měření mozkové aktivity.

EEG měří mozkovou aktivitu s přesností na milisekundy. To napomohlo k porovnání přesných měření nervové aktivity po chybě a po správných odpovědích. V případě chyby se subjekt po půl vteřině prokázal. Síla signálu se objevila u lidí, kteří prováděli meditační cvičení.

Mohlo by vás zajímat:  Začněte číst knihy! Přinesou vám nenahraditelné výhody

Má pravidelná meditace vliv na naše každodenní fungování?

Pravidelná meditace zlepšuje koncentraci a také zlepšení přesnosti úkolů. Tento výzkum zjistil, že jen pouhých 20 minut meditace denně zlepší schopnost mozku:

  • identifikovat chyby,
  • opravit chyby.

Tyto výsledky slouží k vnímání meditace jako nástroje ke zlepšení našeho výkonu. Další fází výzkumu je zvýšení počtu účastníku a otestování různých meditačních technik, a jestli se změny v mozkové aktivitě mohou při dlouhodobé meditaci zlepšit v oblasti odhalení chyb a popřípadě zlepšit chování. Tak neváhejte a vyzkoušejte tuhle činnost, která zabere pár desítek minut, ale má blahodárné účinky do budoucna pro vaši mysl.

Zdroj: https://www.mdpi.com/journal/brainsci, https://news.harvard.edu/gazette/story/2018/04/harvard-researchers-study-how-mindfulness-may-change-the-brain-in-depressed-patients/, https://www.canr.msu.edu/mindfulnessforbetterliving/guided-meditations, https://www.scmp.com/lifestyle/health-wellness/article/3164890/why-people-who-meditate-often-make-fewer-mistakes-and-how