Domácímu česneku se ten kupovaný nikdy nevyrovná. Snadno ho vypěstujete i na malém parapetu

Česnek patří k nejzdravějším rostlinám se specifickou vůní. V obchodech je k mání téměř všude, ale opravdu má zdraví prospěšné účinky pro naše tělo jako ten domácí? Domácí nabízí mnoho výhod, je levný a jeho údržba je snadná. Jak vypěstovat zdravý česnek doma v květináči?

Česnek není jedinečný pro svou vůni a chuť, ale je pro vitamíny, které obsahuje. Má silné protiplísňové, antibakteriální, antivirové vlastnosti, a dokonce působí i proti ateroskleróze. Dále snižuje krevní tlak, silně posiluje imunitu a pomůže s nemocemi:

  • nachlazením a nemocemi dýchacích cest,
  • mykózami, plísněmi,
  • infekcemi močových cest,
  • vysokým tlakem, cholesterolem,
  • poruchami trávení.
Mohlo by vás zajímat:  Domácí tablety do myčky jsou levné a využít je lze nejen k mytí nádobí

Nejčastější doplněk k jídlu

Česnek se hojně používá k zvýraznění omáček, masa, polévek a dortů. Bohužel česnek, který koupíme v obchodech, není tak nabitý vlastnostmi jako výše zmíněné, ale to nevadí. My si totiž můžeme vypěstovat česnek doma sami.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč se vyplatí pěstovat česnek doma

Když se rozhodnete k vypěstování česneku doma, máte záruku, že nebude obsahovat žádné přísady a pesticidy a naopak bude mít vyšší nutriční hodnotu. V obchodech samozřejmě narazíte na bio česnek, ale ten je zbytečně drahý, zatímco si jej můžete sami vypěstovat za pár kaček.

Mohlo by vás zajímat:  O stavu baterie v notebooku lze vše zjistit jednoduchou cestou

Podle vědeckých studií se nedávno zjistilo, že pěstování rostlin a jakákoliv péče o ně má blahodárný vliv na naše zdraví a psychickou pohodu. Pěstování česneku tak může přispět k duševnímu zdraví.

Jak začít?

Kupte si v obchodě česnek nebo bio česnek a oddělte stroužky od hlavičky. Mezitím si připravte úrodnou půdu přírodním hnojivem. Nasypte úrodnou zeminu do květináče a vytvořte otvory asi 10 cm hluboké. Vzdálenost mezi otvory by měla být 15 cm. Do každého otvoru dejte jeden stroužek česneku úzkou špičkou nahoru. Květináč s česnekem postavte na parapet. Česnek rád slunce a hodně vody, ale zase to nepřehánějte, aby půda sice byla vlhká, ale nebyla přelitá zbytečně. Po 4 měsících se vylíhne ze stroužku celá hlava a můžete si tak pochutnat.

Mohlo by vás zajímat:  Bouřka ročně zabije tisíce lidí. V bezpečí udrží člověka několik jednoduchých pravidel

Nejlepší dobou pro výsadbou je jaro nebo podzim.

Zdroj: https://www.jardineriaon.com/en/potted-garlic.html