Péče o tělo a zdraví: Co by moderní muž neměl zanedbat

Naše tělo nám bylo svěřeno na několik desítek let. Zatímco v první polovině si jej většina z nás může bez větších omezení užívat, v té druhé se postupně začínají objevovat zdravotní problémy. Týká se to i mužů. Jak bychom měli o své tělo v průběhu života pečovat, aby nám stejně dobře sloužilo i v pozdním věku?

Základem je každodenní hygiena

Základním předpokladem pevného zdraví je pravidelná osobní hygiena. Asi nemusíme široce rozvádět, o co se konkrétně jedná. Zkrátka musíte ve sprše nebo ve vaně zbavit své tělo nečistot, bakterií a důkladnou péči musíte věnovat i ústní dutině. Nezapomeňte ani na vlasy, vousy a tělní ochlupení. Používejte kvalitní prostředky pro osobní hygienu. Kromě toho si pravidelně myjte ruce v průběhu dne. Snížíte tak riziko virové nebo bakteriální infekce.

Mohlo by vás zajímat:  Stačí sklenice denně a kilogramy budou mizet před očima. Rakytníková šťáva patří k tomu nejlepšímu

Bez kvalitní stravy tělo strádá

Aby naše tělo bylo zdravé a silné, musí prakticky neustále regenerovat. Odumírající a poškozené buňky jsou nahrazovány novými. Aby ale tělo mělo pro své běžné fungování dostatek živin, musíte přijímat kvalitní stravu. Snažte se do svého jídelníčku zařadit co nejvíce zeleniny, ovoce, luštěnin, ořechů i kvalitního masa. Vyvážený a rozmanitý jídelníček je vždy nejlepší volbou.

Vyvarujte se smaženým a tučným pokrmům, na minimum omezte i konzumaci alkoholu. Mnozí poznají na svém těle rozdíl ve stravě už v nižším věku, postupem času tělo za kvalitní stravu odmění každého.

Mohlo by vás zajímat:  Tohle by měl ve dvaceti letech znát každý muž a nikdo vám to neřekne

Bez pohybu to nepůjde

Třetí důležitou oblastí, na kterou nesmíte v žádném věku zanevřít, je pravidelný pohyb. Stačit mohou i obyčejné procházky. Ostatně chůze patří k vůbec nejzdravějším druhům pohybu, které můžete vykonávat. Pokud k tomu přidáte něco navíc – ať už půjde o posilování, cyklistiku, plavání, nebo třeba tenis či fotbal s přáteli na rekreační úrovni – uděláte svému zdraví skvělou službu.

Náročnějšímu pohybu – v míře, kterou vám tělo dovolí – byste se měli věnovat ibližně třikrát týdně. Kromě kondice hleďte i na svou váhu. Snažte se redukovat přebytečné tukové zásoby a zaměřovat se na své nedostatky. Zanedbávané části těla totiž mohou časem zakrnět. Když se budete věnovat všem oblastem, snížíte riziko rozvoje některých nemocí. Například rozvoje inkontinence, kvůli které byste museli v pozdějším věku užívat vložky na únik moči. Inkontinence totiž v pokročilém věku potkává i muže. Jako prevence mohou kromě obecně zdravého životního stylu fungovat například Kegelovy cviky.

Mohlo by vás zajímat:  Histaminová intolerance s jídelníčkem zamává. Dieta v etapách pomůže nastavit správnou stravu

Nešiďte spánek ani svou duši

Naše tělo potřebuje v průměru spát asi osm hodin denně. Kdo spánek dlouhodobě šidí, ten může po čase čelit chronickým únavám nebo jiným závažným nemocem. Snažte se o to, abyste každý den spali dostatečně a nedostatek spánku u vás byl spíše výjimkou. Stejně tak pečujte o svou duši. Dlouhodobý stres může mít velmi negativní dopady na fyzické zdraví.