Bouřka ročně zabije tisíce lidí. V bezpečí udrží člověka několik jednoduchých pravidel

Bouřky se objevují nejčastěji na jaře nebo v létě, přičemž lovci bouřek upozorňují na jejich nebezpečí především v květnu, červenci nebo srpnu, kdy způsobují velké materiální škody, neobvyklá nejsou ani úmrtí po zásahu bleskem. V Česku ročně zemře asi 5 lidí, ve světě ale zahyne několik desítek tisíc jedinců při bouřkách a více než sto tisíc se zraní, proto by se bouřky neměly podceňovat. Jak se při bouřce chovat a co rozhodně nikdy nedělat?

1.     Najděte si vhodný úkryt

Schovat se před bouřkou pod strom? Rozhodně ne, i když v mnoha filmech jsou takové scény k vidění, odborníci je zásadně nedoporučují. Přečkat bouřku je vhodné v autě nebo v nějaké budově, řešením není les ani otevřené prostranství. Když v okolí žádné možnosti úkrytu nejsou, je vhodné se co nejvíce skrčit a nohy přitáhnout co nejblíže k tělu.

Mohlo by vás zajímat:  Před grilováním se vyplatí důkladně nachystat gril i speciální vybavení

2.     V domácnosti

V domácím prostředí je nutné před bouřkou zavřít všechna okna, v budovách s hromosvodem se není třeba obávat. I tak se doporučuje nesedět v přímé blízkosti okna a vypnout elektrické a plynové spotřebiče, vyhnout se kontaktu s kovovými předměty nebo přístroji připojenými do elektrické sítě. V případě extrémní bouřky je vhodnější vypnout jističe.

3.     Na horách

Extrémní nebezpečí hrozí při bouřkách v horách, kdy je problémem najít vhodný úkryt. Lidé by se při bouřce neměli pohybovat v blízkosti vrcholu, raději sestoupit o sto i více metrů níže. Je vhodné se vyhnout kontaktu se zemí a sedět na velkém kameni nebo na batůžku. Skupina turistů by se měla také rozptýlit do prostoru, řešením není schovat se pohromadě pod stromy.

Mohlo by vás zajímat:  Ryby už budete vařit vždy s chutí. Nepříjemného zápachu se zbavíte do pár minut
Zdroj obrázku: Freepik

4.     Ve vodě

Někteří lidé milují koupání v dešti, při bouřce však hrozí smrtelné nebezpečí, protože vodní plocha dobře vede elektrický proud. Nedoporučuje se setrvat v blízkosti vodní nádrže nebo se procházet po pláži.

5.     V lese

Bouřku se nevyplácí přečkávat v lese, protože může dojít ke vzniku požáru, není ani dobré setrvávat pod nejvyššími stromy, do kterých může blesk uhodit. Vhodnější je z lesa odejít a najít si lepší úkryt.

6.     Telefonování a používání spotřebičů

Bouřkový blesk je elektrický výboj, při používání pevné linky, ale také mobilního telefonu roste riziko úrazu. Obdobně může dojít k zásahu elektrickým proudem při používání elektrospotřebičů nebo telekomunikačních přijímačů.

Zdroj: https://www.accuweather.com/en/weather-news/7-lightning-safety-tips-if-youre-caught-outside-during-a-thunderstorm-2/434483