Co se děje po smrti, neví nikdo. Víme však, co prožívá umírající člověk

Smrti se bojí téměř každý z nás. Je to přirozený proces a opak života, kdy ale nevíme, jestli nás čeká něco dál. Každopádně už jen pouhá myšlenka na smrt vyvolává pocity strachu, úzkosti, bolesti a utrpení. Příčiny smrti jsou různé, od chronických nemocí až po smrt důsledkem úrazu. Co je to vlastně ta smrt a co člověk cítí? Je to utrpení, nebo naopak bezbolestná událost?

Záleží na okolnostech, které vedou ke smrti. Pokud se jednalo o smrt z příčiny zestárnutí, hovoříme o přirozené smrti. Náhlá smrt je zapříčiněna například infarktem myokardu a pomalá smrt nastává v důsledku nemoci, která ničí organismus – jakou je například rakovina. Náhlá smrt nastává, když je tělo zdravé, ale je zapříčiněna vnějším vlivem. To může způsobit dopravní nehoda, vražda, sebevražda.

Bolí umírání?

Když prochází člověk vysilující nemocí, určitě se nejedná o bezbolestnou formu. Nádorová onemocnění jsou nejčastější formou pomalého umírání. Chronická bolest, vedlejší účinky ozařování a nedostatečně silné účinky prášků od bolesti. Při infarktu myokardu pociťuje postižený bolest s uzávěrem tepenné cévy a ischemií srdce. Existují ale také onemocnění, jež nezpůsobují bolest, ale přesto vedou ke smrti.

Mohlo by vás zajímat:  Proti psímu štěkání jde zakročit účinnou metodou, která hraničí s týráním
Zdroj obrázku: Freepik

Násilná smrt je extrémně bolestivá. Bolestivou smrtí je třeba i uhoření zaživa, kdy zemřeme na příčiny udušení popelem a popálenin 4. stupně. Bolestivou smrtí bývá i přehřátí organismu, kdy jsme zavřeni dlouho v zamčeném autě bez přístupu vzduchu. K nárůstu teploty se přidá silné zvracení, až dojde k selhání orgánů. Opačným způsobem je podchlazení, kdy omrznou končetiny a další nechráněné části těla. Smrt zapříčiněná dopravní nehodou patří k dalším bolestivým. Vážná zranění mohou vést k bolestivé a dlouhé smrti.

Kdy nebolí?

Většina lidí je před smrtí klidná, zpomalí se jejich tep, dech a organismus odpojí od těla nervový systém, takže bolesti již necítí. Pokud jsou poblíž blízcí lidé, postiženému se zlepšuje stav a nepohodlí.

Pacienti, kteří trpí chronickými bolestmi a jejichž čas se nachyluje, vykazují:

  • změny v chování (přemítání života),
  • pokles chuti k jídlu,
  • neochotu brát léky,
  • halucinace.

Smrt je doprovázena klidem a absencí bolesti.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/23144-what-happens-when-you-die