Postřik z tabáku zredukuje množství mšic v zahradě

Když se mšice usadí na zahradě, může to mít katastrofální následky. Jejich rozmnožování je rychlé a za pár dní dokážou zničit veškerou úrodu bez ohledu na překážky. Sají rostlinné šťávy z mladých rostlin, ovocných keřů i vzrostlých stromů, a dokonce se mohou přidržovat i na balkónových nebo pokojových rostlinách. Když spatříte deformované listy a početnou přítomnost mravenců, kteří se sbíhají na sladkou medovici, neměli byste váhat a musíte okamžitě jednat. Mezi účinné prostředky patří tabákový postřik, ale je důležité vědět, jak ho správně připravit a aplikovat a na co byste ho neměli používat.

Mohlo by vás zajímat:  Díky pravidelnému sestřihu budou hortenzie bezkonkurenční. Důležité je nepromeškat správný okamžik

Jak se mšice dostávají na zahradu?

Mšice jsou běžným problémem na zahradách a záhonech. V Evropě se vyskytuje více než osm set druhů mšic, které se živí rostlinnými šťávami a mohou přenášet různé choroby. Navíc vylučují medovici, která přitahuje mravence a může vést k rozvoji plísní. Mšice se na zahradu dostávají snadno, protože jsou polokřídlým hmyzem. Během nedostatku potravy se rodí okřídlení jedinci, kteří přelétají na další rostliny. Samička mšic klade až sto vajíček a kolonie se mohou během jedné sezóny obnovit až šestnáctkrát.

Mohlo by vás zajímat:  Ještě než odjedu na letiště, udělám na svém kufru několik úprav. V letištních halách vidím, že nejsem jediná
Zdroj obrázku: Freepik

Domácí postřik z tabáku – účinná zbraň proti mšicím

S ohledem na rychlý rozmnožovací potenciál mšic je důležité neprodleně zasáhnout. Velmi účinným prostředkem je tabákový postřik, který si můžete připravit doma. K výrobě postřiku budete potřebovat přibližně obsah z 12 cigaret nebo sypaný tabák, který lze zakoupit v sáčku. Sušený tabák se vloží do skleněné nádoby a zalije se horkou vodou o teplotě 70–80 stupňů Celsia (na 50 gramů sušeného tabáku se použije přibližně půl litru vody). Roztok se nechá louhovat, poté se přecedí přes plátýnko a je připraven k použití.

Mohlo by vás zajímat:  S muškáty se není nutné loučit. Díky jednoduché vychytávce přežijí až do příštího jara

Aplikace tabákového postřiku

Před samotnou aplikací je třeba roztok naředit jedním litrem vody. Poté se směs přelije do lahve s rozprašovačem a může se stříkat na postižené rostliny, včetně okrasných a kulturních rostlin. Důležité je roztok rovnoměrně rozprostřít na listy z obou stran. Je také nutné postup opakovat po dvou až třech týdnech, aby nedošlo k vylíhnutí dalších larev. Je však třeba poznamenat, že tabákový postřik není vhodný pro použití na květy, protože může poškodit včely, které jsou důležité pro opylování.

Zdroj: https://www.gardeningchannel.com/how-to-make-natural-tobacco-juice-bug-and-pest-repellent/