Cestování elektromobilem vyžaduje plánování předem a více času

Léto je tu a s ním i masivní migrace Čechů nejen do Chorvatska, kam každoročně vyrazí zhruba každý desátý obyvatel České republiky, ale i dalších středomořských destinací. Preferovaným způsobem dopravy na dovolenou je u českých rodin stále ještě osobní automobil, a tak lze opět očekávat kolony na dálnicích vedoucích na jih, a to zejména na Balkáně. Tentokrát se ale kromě klasických aut na dálnicích objevují také elektromobily a během příštích let jich bude jen a jen přibývat. Jaká jsou specifika takové dlouhé, nejméně tisícikilometrové cesty v autě s elektrickým motorem?

Mohlo by vás zajímat:  Při prodeji ojetého vozu využívají prodejci několik důmyslných taktik

Plánování trasy

Majitelům elektromobilu nezbyde než strávit před jízdou deset patnáct minut s mapou a vyhledat dobíjecí stanice, které je možné využít. Standardní dojezd elektromobilů je dnes sice kolem pěti set kilometrů na jedno dobití, ale několikahodinové popojíždění v kolonách si pochopitelně vyžádá svou daň. A zatímco benzin nebo naftu natankujete na dálnici téměř kdekoli, dobíjecí stanice ještě nemusí být ve všech zemích tak rozšířené jako třeba v České republice, kde jich už je vzhledem k počtu elektromobilů dostatek.

Mohlo by vás zajímat:  Nedostatečná infrastruktura pro elektrická vozidla způsobuje stres u řidičů
Zdroj obrázku: Freepik

Hodinové přestávky

Rychlost dobíjení se liší podle typu elektromobilu, kapacity baterie i dobíjecí stanice, a tak není snadné mluvit obecně. Za méně než půl hodiny však baterii nedobijete ani na těch nejrychlejších stanicích. A tak je dobré připravit se na vynucené pauzy, které se mohou protáhnout. Vyberte si třeba stanice poblíž nějakých atraktivních památek nebo u dobrých restaurací, kde se v mezičase naobědváte. Čekání na stanici není to pravé ořechové.

Nohu z plynu

Stejně jako auta se spalovacími motory také elektromobily mají větší spotřebu, pokud s nimi jedete rychleji. U elektromobilů to sice neodnese peněženka, protože i podél dálnic je řada bezplatných dobíjecích stanic, ale rychlou jízdou paradoxně můžete dojezd do cílové destinace oddálit, pokud kvůli tomu budete muset dobíjet baterii jednou navíc.

Zdroj: https://www.travelandleisure.com/travel-tips/electric-car-road-trip-charging-guide