Zkoušíme základní metody údržby zahrady aneb jak připravit trávník na zimu

Dny se stále zkracují a slunce postupně ztrácí svou sílu, což nám jednoznačně napovídá, že léto se loučí a podzim nás zdraví. To je období, kdy mají zahradníci plné ruce práce. Mezi mnoha úkoly, které je ještě na zahradě čekají, patří i ten, který často přehlížíme – hnojení trávníku. Někteří možná nechají trávník bez hnojení, ale zkušení pěstitelé vědí, že správná péče v podzimním období může přinést na jaře krásný a sytě zelený trávník. Proč je tedy důležité trávník před zimou hnojit a jaké hnojivo je vhodné použít?

Mohlo by vás zajímat:  Příprava bytu před rekonstrukcí ušetří čas i pozdější problémy. S dobrým plánem půjde vše od ruky

Podzim je ideálním časem pro aplikaci hnojiv. První chladné dny mohou rostlinám na zahradě způsobit stres, zejména zelenině a ovocným stromům, ale také trávníku. Proto je doporučeno použít hnojivo, které podpoří růst rostlin a zesílí je před nadcházejícím chladem, který bude pokračovat během zimních měsíců. Pokud se postaráte o trávník správně, odměnou vám na jaře bude krásný trávník, který vzbudí závist vašich sousedů.

Co se týče vhodných přípravků, ideální jsou ty obsahující draslík a fosfor. Draslík posiluje kořenový systém rostlin, což jim pomáhá lépe vstřebávat živiny, zatímco fosfor chrání rostliny před mrazem a možnými plísněmi. Naopak byste měli vyvarovat se hnojiv, která obsahují dusík, protože ten podporuje intenzivní růst rostliny. Dalším užitečným prvkem je hořčík, který má pozitivní vliv na kořeny rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  I když nosí štěstí, doma je nikdo nechce. Vyhnat pavouky nemusí být nemožné

Pokud se ptáte, kdy provádět podzimní hnojení trávníku, doporučuje se začít koncem srpna až začátkem září. Následně pokračujte v přihnojování každé tři až čtyři týdny až do pozdního podzimu. Vždy sledujte venkovní teploty a předpovědi počasí před aplikací hnojiva. Před hnojením je také dobré trávník posekat.

Zdroj: https://www.naylorlandscape.com/5-early-fall-lawn-care-tips-prepare-your-lawn-winter/, https://www.lovethegarden.com/uk-en/article/how-prepare-your-lawn-winter, https://www.saferbrand.com/articles/prepare-lawn-winter