Ušetřit na vytápění pomůže banální věc. Stačí ji pootočit do správné polohy

Téma úspor a nákladů za vytápění je v tuto chvíli velmi aktuální. Každý hledá možnosti, jak na plynu nebo elektřině co nejvíce ušetřit. Nejvyšší položkou je pochopitelně vytápění, a tak lidé hledají cesty, jak ušetřit co nejvíce. Někteří začnou topit na méně stupňů, jiní mění způsob vytápění, další zase izolují. Tu nejjednodušší možnost ale může provést každý – stačí přepnout okna do zimního režimu.

Zimní a letní režim

Takzvaný zimní a letní režim nemusí mít každé okno. Pokud ale tímto řešením ta vaše disponují, je namístě věnovat jim pozornost. Rozdíl v zimním a letním režimu je jednoduchý. V tom zimním okna lépe těsní, aby teplo zbytečně neunikalo z místnosti. V tom letním je těsnost nižší, aby mohl do místnosti proudit čerstvý vzduch a nedocházelo například k výskytu plísní.

Zdroj obrázku: Freepik

Možností je několik

Přepnout okno na zimní režim se může v závislosti na jednotlivých typech oken lišit. Ideální situace je, pokud máte v kovovém ránu okna šestihran s otvorem a tečkou. Tečka dole znamená režim letní, tečka vlevo zase zimní. Stačí proto pomocí imbusu pootočit na správnou stranu a okno je nastaveno. Někdy místo tečky najdete jako značku čárku. V takovém případě pootočte šestihranem tak, aby byla čárka ve svislé poloze.

Mohlo by vás zajímat:  Dát jídlo do ledničky se může vymstít. Základní pravidla dodržuje málokdo

Někdy tečku nebo čárku v rámu okna nenajdete, a tak musíte trochu zaimprovizovat. S imbusem v ruce budete otáčet přepínač směrem k těsnění, čímž zajistíte aktivaci právě zimního režimu okna. Jsou ale i okna, ve kterých naleznete oválný čep. I tady je třeba nastavit ho do správné polohy. Ta je v případě potřeby zimního režimu tou vodorovnou.

Nejste si jistí?

Co když si nejste jistí, zda jste okno nastavili správně? Není nic jednoduššího než to otestovat. Nastavte jednu, poté druhou polohu a okno se pokuste zavřít. Poloha, kdy klade okno při zavírání větší odpor a na kliku je nutné vynaložit vyšší sílu, je polohou zimní a okno je nastaveno správně. Tak, aby vám pomohlo ušetřit peníze.

Zdroj: https://homemaster.desigusxpro.com/en/kak-perevesti-okna-v-zimnijj-rezhim.html