Závratě mohou ukazovat na některá onemocnění. Lékařské vyšetření pomůže objevit příčinu

Závratě jsou častými obtížemi, se kterými přicházejí pacienti do ordinace lékařů. V některých případech nejsou nebezpečné, ale neumožňují klidný a plnohodnotný život. Na druhou stranu se také nesmí podceňovat, protože při kombinaci s nevolností, bolestmi hlavy nebo šelestem v uších je vhodné navštívit praktika, který posoudí zdravotní stav a rozhodne o dalších vyšetřeních. Kdy je namístě při nepříjemných pocitech ztráty rovnováhy konzultace s odborníkem a proč k závratím dochází?

Když se točí celý svět

Závratě neboli vertigo definuje stav nestability či nerovnováhy, kdy se s dotyčným točí celý svět nebo pociťuje houpání prostoru jako při plavbě na moři. Jedná se o subjektivní pocit, který nelze potvrdit vyšetřením. Vertigo můžou doprovázet bolesti hlavy, které mohou být až urputné. Točení hlavy ztěžuje každodenní život a vykonávání i banálních činností, přičemž tento problém trápí až 10 procent populace, nejčastěji seniorů, ale postihnout může též děti, dospívající i dospělé.

Mohlo by vás zajímat:  Játra dostávají každý den zabrat. Přírodní oleje podpoří jejich dobré fungování
Zdroj obrázku: Freepik

Příznak těhotenství i neurologického onemocnění

Často dochází k pocitům nerovnováhy při prudkém vstávání, kdy se rychle změní poloha z lehu či sedu do stoje, jedná se o vyrovnávání krevního tlaku v těle. Před očima se mohou objevit světelné obrazce nebo záblesky, stav by měl odeznít stejně rychle, jako vznikl. Vertigo patří taktéž mezi časté doprovodné jevy těhotenství nebo neurologických či laryngologických chorob. Vyloučit se nedají ani duševní poruchy, pozor je nutné dát na užívání určitých léků způsobujících závratě.

Mohlo by vás zajímat:  Klementinky nejsou mandarinky. Jejich výběr je vždy zárukou chuti a prospěšných látek

Intenzivní točení si žádá lékaře

Při občasných závratích není třeba panikařit, ale v případě pravidelných, nebo dokonce intenzivních pocitů, že se točí celý svět, je nejvyšší čas navštívit lékaře. Při otorhinolaryngologických onemocněních totiž mohou závratě trvat až několik hodin, přičemž dochází též k výpadkům sluchu nebo šelestu a hučení v uších. Může jít o zánět zvukovodu nebo bakteriální či virovou infekci, proto je nutné vyšetření. Vertigo se spojuje též s neurologickými onemocněními, migrénou, epilepsií nebo roztroušenou sklerózou, tyto diagnózy může stanovit pouze lékař.

Zdroje:
https://www.webmd.com/brain/vertigo-symptoms-causes-treatment
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21769-vertigo
https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/vertigo