Klementinky nejsou mandarinky. Jejich výběr je vždy zárukou chuti a prospěšných látek

Mandarinky a pomeranče jsou běžným ovocem, které najdeme v sekci ovoce a zeleniny v obchodě po celý rok. Většina lidí si myslí, že klementinky jsou stejné jako mandarinky. Ve skutečnosti se ale jedná o jiný druh ovoce. Jaké má toto ovoce zdravotní benefity a jak je rozeznáte v obchodě od mandarinek?

Co je to za ovoce?

Klementinky jsou hybridem. Vznikly křížením mandarinek a sladkých pomerančů. Z tohoto důvodu jsou mandarinkám velmi podobné. Ke zkřížení došlo již v roce 1902 a byly pojmenovány podle svého původce, francouzského misionáře Marie-Clémenta Rodiera. Pěstují se v Africe, Španělsku, Itálii, Maroku, Libanonu, Turecku, Izraeli a Alžírsku.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní pivní speciály: vychutnejte si kořeněnou chuť nebo silně chmelené pivo IPA

Jaký je rozdíl mezi klementinkami a mandarinkami?

Klementinky jsou velmi podobné mandarinkám, ale rozhodně nejsou stejné. Na první pohled je od sebe pravděpodobně nerozeznáte. Klementinky jsou ale menší než mandarinky a mají více kulovitý tvar. Také má hladší, pevnější a lesklejší slupku s tmavě oranžovou barvou. Klementinky nemají semínka a jsou obecně sladší a šťavnatější.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdravotní benefity klementinek

Klementinky, stejně jako mandarinky, jsou velmi bohaté na vitamín C, který podporuje imunitní systém. Obsahují také velké množství draslíku, který tvoří jejich důležitou složku. Kromě toho se můžete těšit také na vitamíny skupiny B, vitamín E, vápník, fosfor, železo a selen. Díky tomuto složení představuje konzumace klementinek cenný zdroj pro pevné zdraví.

Mohlo by vás zajímat:  Na zdraví! Okolo kýchání koluje mnoho pověr a mýtů, lékaři uvádí vše na pravou míru

Klementinky jsou velmi bohaté na antioxidanty, díky čemuž bojují proti volným radikálům. Hrají úžasnou roli v prevenci cukrovky, srdečních chorob, rakoviny a mnoha dalších nemocí. Vitamín C podporuje imunitní systém a navíc jsou klementinky velmi dobrým zdrojem vlákniny. Podpoří proto také zdraví trávicího systému. Obecně jsou velmi prospěšné a měli byste je začlenit do svého jídelníčku.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-clementines