„Vyplňte údaje k dopravě a číslo svojí karty, já vše zařídím,“ zkoušel podvodník svou známou fintu

Naletět při obchodech na internetu není nic těžkého. Kdo se v online světě nepohybuje denně, toho může nepoctivec snadno obelstít. Že se k něčemu schyluje, může neznalému člověku docvaknout až pozdě. V tu chvíli už mohou z jeho konta mizet peníze.

Když jsem se rozhodl prodat svůj starší notebook, myslel jsem si, že to bude trvat dlouho. Tak jsem dal inzerát a čekal. Ale překvapivě rychle se ozval zájemce. Neuběhlo snad ani pět minut a už měl někdo zájem. V tu chvíli jsem byl docela nadšený, že se tak rychle někdo našel. Pokud by to klaplo, byl by to snad rekord v rychlosti mých prodejů. Ale pak to začalo být divné.

Mohlo by vás zajímat:  Rozpustná, nebo mletá: příprava kávy je pro výsledný nápoj zásadní

Nejprve mě zarazilo, že ten člověk píše trochu „lámanou češtinou“. Ale co, pomyslel jsem si, ne každý může být vysokoškolák. Potom mi zájemce napsal, že zajistí všechno kolem dopravy a vyzvednutí notebooku. Řekl, že se nemusím o nic starat. To už mi přišlo trochu podezřelé. Proč by to někdo dělal, ještě navíc u notebooku za který jsem nechtěl ani deset tisíc. Samozřejmě v tu chvíli jsem zpozorněl. Už mi bylo celkem jasné, že tohle nebude normální prodej. Ale zajímalo mě, co bude dál.

Mohlo by vás zajímat:  Kočky k nám mluví všemi smysly. Kdo jim porozumí, najde v mazlíčkovi opravdového přítele

Pak to přišlo. Poslal mi odkaz na web, kde po mě chtěl údaje od mé karty, že je to nezbytné k zajištění kompletní dopravy. V tu chvíli mi stoprocentně došlo, že to je podvod. Nikdo seriózní by nechtěl údaje od mé karty jen tak přes internet. A už vůbec ne přes nějaký divný odkaz. Proč také a k čemu by je potřeboval? Platba buď předem na účet, nebo na dobírku. Kreditka v tu chvíli vůbec není potřeba.

Tak jsem mu napsal, že na to nepřistoupím. Že vím že je podvodník a že si na mě nepřijde. Přesto mi ještě několikrát napsal, tvrdil že podvodník není a že je to běžný postup a že takto kupuje věci roky. Jo, to určitě, to mu tak budu věřit.

Mohlo by vás zajímat:  Země odráží méně slunečního světla než dřív. Modrá planeta tmavne, klimatická katastrofa se blíží

Takže inzerát zůstal viset dál a já si uvědomil, že odhalit podvodníka vlastně není až tak složité. Vždycky jsem se tak nějak usmíval nad různými zprávami o tom, kdo se nechal napálit. Teď, když jsem to zažil, bych se těm lidem klidně vysmál do očí. Protože odhalit online nepoctivce co chce jen údaje od karty, snad musí umět každý, kdo zvládne zapnout počítač a používat internet.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek