Většina lidí si neumí vyčistit uši. Nejoblíbenější způsob může vést k vážným komplikacím

Čištění uší patří k základním hygienickým návykům. Jako první pomůcka většinu lidí napadnou vatové tyčinky. Ale to je špatně, i když se nachází téměř v každé domácnosti. Jakým způsobem správně používat ušní tyčinky a jaké jsou další rady pro správnou péči o uši? To se vše dočtete uvnitř článku.

Ušní maz a jeho tvorba

Ušní maz je látka vylučovaná v zevním zvukovodu lidí a jiných savců. Skládá se z odumřelých buněk a také sekretu kapilár a mazových žláz. Svůj název si vysloužil díky své lepkavé konzistenci. Barva mazu je bílá, žlutá, až žlutohnědá. Přítomnost mazu je známkou zdravých uší. I když ho mnozí považují za zanedbatelnou složku, tak nás ve skutečnosti chrání před různými nečistotami, prachem a bakteriemi.

Mohlo by vás zajímat:  Nastartujte svou imunitu před dlouhou zimou. Do lékárny přitom nemusíte vůbec chodit

V případě nahromadění mazu dochází k:

  • bolesti ucha, ušní infekci,
  • svědění v uchu, pocitu ucpaných uší,
  • hluku v uších a problémům se sluchem,
  • závratím, pocitu nerovnováhy a kašli.
Zdroj obrázku: Freepik

Čištění uší tyčinkou

Většina z nás čistí uši vatovými tyčinkami. Tímto způsobem si můžete poškodit zvukovod nebo bubínek. Tyčinkou hrozí zatlačení mazu a jeho následné hromadění u zvukovodu. To může vést ke špatnému sluchu anebo v případě přitisknutí hrudky mazu k bubínku k bolestivým infekcím. Mnoho lidí si neuvědomuje, že ucho se čistí samo. Tyčinky můžete používat nadále, ale správným způsobem, který spočívá v čištění boltce a samotného ústí zvukovodu. Odborníci varují před ušními svíčkami.

Mohlo by vás zajímat:  Silné a zdravé kosti začínají na talíři. Důležitý vápník a vitamíny doplní vybrané druhy zeleniny

Jak si čistit uši?

Doporučuje se po každé koupeli jemně očistit zevní strany uší. Můžete použít vatový tampon nebo ručník. Nejlepší je ale používat speciální přípravky (kapky, spreje), které rozpustí zbylý maz a zabrání vzniku voskové zátky. Jsou volně prodejné. Existují přípravky na bázi vody a oleje. Některé produkty tohoto typu byste neměli používat více než dvakrát týdně. Jestliže nastane problém s přebytkem ušního mazu, u které se vytvořila vosková zátka, pak je třeba aplikovat vícekrát.

Mohlo by vás zajímat:  Káva pomáhá udržet játra zdravá. Prospěje ale pouze v jediné variantě

Nejlepší volbou je konzultace s ORL specialistou. Ten vám doporučí nejvhodnější přípravek a jak jej používat. Pokud vše selže, pomůže výplach uší.

Zdroj: https://www.healthyhearing.com/report/47773-Swab-hearing-loss