Káva pomáhá udržet játra zdravá. Prospěje ale pouze v jediné variantě

Mezi oblíbené nápoje patří káva a čaj. Existují různé typy kávy či čaje, ale v tomto článku si rozebereme účinky kávy. Oba tyto nápoje podporují funkci jaterchrání tento orgán před fibrózourakovinou. Abychom ale dosáhli potřebného účinku, je potřeba pít kávu v určité podobě. Jaká to je?

Výzkum publikovaný v The Journal of Hepatology ukazuje, že káva i čaj mohou pomoci chránit játra před poškozením.

Káva snižuje jaterní fibrózu a chrání před cirhózou

Jaterní fibróza (zjizvení jater) je zásadní problém, který se během let hromadí. Do této fáze se dostanete pitím alkoholu, užíváním léků, stresem, nezdravým, tučným a těžkým jídlem. Játra mají výbornou vlastnost. O jakou jde? Mají totiž velmi vysokou schopnost regenerace, takže mírné změny jdou vrátit. Jedním z mála způsobů, jak pečovat o svá játra, je tak podstoupit detoxikační dietu.

Pravidelným pitím kávy nebo silného čaje přispíváte ke snížení riziku jaterní fibrózy. Rozhodně stojí za to pečovat o svá játra, než bude pozdě. Pokročilou fází jaterní fibrózy je cirhóza, kterou už nelze zvrátit. Tento stav bohužel vede k vážným zdravotním problémům.

Mohlo by vás zajímat:  Zatočte s bolestí za krkem pomocí těchto metod
Zdroj obrázku: Freepik

Káva reguluje hladinu jaterních enzymů a chrání před rakovinou

Podle výzkumu pití kávy snižuje jaterní enzymy, hlavně u lidí, kteří konzumují velké množství alkoholu. Proč je to tak důležité? Jaterní enzymy totiž čistí krev od toxinů, pomáhají trávení a v boji proti infekcím v těle. Pokud jich tělo produkuje nadbytek, tak to vede k dysfunkci jater a jejich fibróze.

Pití kávy snižuje riziko hepatocelulárního karcinomu. Další studie zjistily, že snižuje riziko rakoviny, ale dokáže i zpomalit rozvoj již rozvinuté rakoviny jater u některých lidí. Pokud jste nezačali pít kávu, je nejvyšší čas.

Jaká je nejzdravější káva?

Nejzdravější kávou je černá káva, bez žádných přídavků. Na jaké orgány má vliv?

  • Játra,
  • žaludek,
  • střeva.

Přidáním smetany, cukru, mléka nebo dalších přísad snížíte zdravotní přínosy kávy a přidáte kalorie.

Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23660416/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5440772/, https://www.journal-of-hepatology.eu/article/s0168-8278(17)31994-3/fulltext, https://www.webmd.com/diet/news/20211026/coffee-found-to-help-liver, https://hrjournal.net/article/view/3696