Ve snaze šetřit palivo se mnozí řidiči záměrně drží těsně u kamionů

Jedete po dálnici nebo víceproudé silnici a zpozorujete jiné vozidlo, které by mohlo bezpečně předjet a pokračovat v jízdě maximální povolenou rychlostí. Přesto se však rozhodne setrvat za kamionem, těsně ho následovat. Tento fenomén není na našich silnicích výjimečný. Ba naopak, v poslední době se dokonce stává častějším než kdy dříve. Jestliže jste se někdy zamysleli nad tím, proč někteří řidiči přisuzují hodnotu tomuto nebezpečnému stylu jízdy, vysvětlení je celkem jednoduché.

Nebezpečné a nezákonné chování

Taková jízda je nejen značně nebezpečná, ale také porušuje zákony silničního provozu. Řidič, který se rozhodne držet se těsně za kamionem, má velmi omezený výhled dopředu a není schopen předvídat překážky či události před kamionem. Nedodržení bezpečné vzdálenosti je zakotveno v předpisech a takový řidič může být potrestán policií. Přestože je tato praxe nebezpečná a protizákonná, někteří řidiči stále tuto rizikovou jízdu volí.

Mohlo by vás zajímat:  Cestování obytným vozem často nesplní původní představu
Zdroj obrázku: Freepik

Důvody za nalepením na kamion

Někteří řidiči nalepí své vozidlo na kamion z logických a pochopitelných důvodů. Hlavním faktorem je snaha o co nejekonomičtější jízdu. Rychlost je jedním z faktorů ovlivňujících spotřebu paliva a jízda za kamionem umožňuje udržovat stálou rychlost v rozmezí 80–90 km/h, což je optimální pro nižší spotřebu paliva. Odpor vzduchu také hraje důležitou roli ve spotřebě paliva. Řidiči nalepení na kamion se mohou vézt v takzvané vzduchové kapse, kde je odpor vzduchu minimální. To přispívá ke snížení spotřeby paliva, zejména pokud jejich vozidlo nemá aerodynamický tvar karoserie.

Mohlo by vás zajímat:  Zájem o ojetá auta roste i přes velké zvednutí cen

Elektromobily a šetření paliva

Mezi častými účastníky jízdy za kamionem lze najít majitele elektromobilů. Tento styl jízdy jim umožňuje snížit spotřebu energie, a tím zvýšit dojezd vozidla. Nicméně nalepení za kamionem není výsadou pouze elektromobilů, ale také majitelů vozidel se spalovacím motorem. Vzhledem k vysokým cenám paliva se snaží tito řidiči jezdit co nejúsporněji a nalepení na kamion je jednou z cest, jak toho dosáhnout.

Zdroj: https://www.farrin.com/blog/how-to-drive-safely-near-big-rigs/