Umění pod vědeckým dohledem: kreativní tvorba prokazatelně snižuje hladinu stresu

Už od první chvíle, kdy začneme jako děti trochu vnímat, se v nás probouzí zvědavost a poznáváme svět umění. Začínáme kreslit, zpívat, vyřezávat a další činnosti. I když se uměním nemusíme živit, má blahodárný vliv na psychiku člověka. Pozitivními účinky jsou, že:

  • hudba a umění obecně snižují negativní emoce a můžou pomoci s rakovinou prsu,
  • zlepšují celkové zdraví a nabízí formu rozptýlení,
  • snižují hladinu kortizolu.

Výzkum

Byla provedena studie, které se zúčastnilo 39 studentů (33 žen a 6 mužů) ve věku 18–59 let různého etnického původu. Osm z nich mělo rozsáhlé zkušenosti s uměním, 13 nějaké a zbylých 18 studentů skoro žádné. Jednalo se o hodinové sezení (15 minut byly shromažďovány teoretické poznatky a 45 minut bylo vyhrazeno umělecké tvorbě). Test se skládal ze tří částí (koláže, modelování z hlíny a tvoření s fixy). Přítomná arteterapeutka Kaimal odebrala vzorky slin před a po výzkumu, aby vyhodnotila hladinu stresu.

Mohlo by vás zajímat:  Zajít do baru na skleničku se může obejít bez trapných situací. Tohle barmanovi nikdy neříkejte

Ohlasy byly vesměs pozitivní, jedna z testujících prohlásila: „Bylo to velmi uklidňující. Po 5 minutách jsem cítila menší úzkost. Byla jsem méně posedlá věcmi, které jsem neudělala nebo nepotřebovala udělat. Umění mi umožnilo dát věcem perspektivu.“

Zdroj obrázku: Freepik

Výsledky

Hladiny kortizolu v krvi byly po ukončení výzkumu významně nižší, a to až o 75 %! To je doslova dechberoucí výsledek. Když si uvědomíte, kolik lidí se bojí, a to nejenom v oblasti umění, a vlastně zjistí, že o nic tak stresujícího ve výsledku nejde.

Mohlo by vás zajímat:  Tanec v člověku způsobí velké změny. Zlepší paměť, koordinaci i náladu

Podle výsledků se hladiny kortizolu lišily pouze ve věku. Mladší lidé vykazovali větší snížení hladiny stresu než starší. Kaimal tvrdí, že jde nejspíš o nasbírané zkušenosti, kdy starší se lépe adaptují na stres než právě mladší.

Co se týče doby, studie zjistily, že hladina stresu je nejvyšší ráno a v průběhu dne klesá.

Kaimal má v plánu výzkum rozšířit, protože chce zjistit souvislost mezi snížením stresu a kreativním pojetím v terapeutickém prostředí. Dále také na vliv umění u seniorů a pečovatele.

Mohlo by vás zajímat:  Nulová tolerance za volantem má smysl. Každý člověk reaguje na alkohol po svém

Ve výsledku nejde o výsledek umění, ale o prožitek, kterým snižujete stres a zvyšujete tak svou odolnosti vůči němu.

Zdroj: https://www.thetriangle.org/news/girija-kaimal-and-art-positivity/