Mnoho lidí neumí váhu správně použít. Skutečnou hmotnost se tak nikdy nedozvědí

Stoupnete na váhu a už vás jímá hrůza z toho, jaké číslo vyběhlo na displeji? Jak je to možné, že při vážení ručička zase stoupla o jeden kilogram směrem nahoru, když včera poukázala na nižší číslo? Vážit se každý den není nejlepší nápad, ale obdobně není řešením se nevážit nikdy. A jak se vůbec správně vážit, aby byl údaj relevantní a dalo se s ním dále pracovat?

Pravidelná kontrola hmotnosti

Je jasné, že lidé držící dietu se váží často, někteří dokonce několikrát denně. Takové chování je přehnané, podle vědců nadto vede k úzkostem, depresím a nižšímu sebevědomí. Vážení se po každém jídle poukazuje na psychické obtíže, především na poruchu příjmu potravy. Na druhou stranu vyhýbat se vážení také neprospívá, protože může dojít k obrovskému nárůstu hmotnosti během poměrně krátké doby, což vede k mnoha zdravotním obtížím.

Mohlo by vás zajímat:  I vypnuté spotřebiče ukusují část z elektřiny. Účet za energii pomůže snížit jediné tlačítko
Zdroj obrázku: Freepik

Jednou týdně ve stejný den

A jak časté vážení je optimální? U lidí na dietě se doporučuje vážit se jednou týdně vždy ve stejný den a ideálně v přibližně stejnou dobu. Takto pravidelné vážení přinese ucelenější představu o fungování diety, při které by se nemělo zhubnout o více než o 0,5–1 kilogram hmotnosti týdně. Všichni ostatní, kteří na dietě nejsou, by pak měli svou váhu zkontrolovat přibližně jednou měsíčně.

Váhu ovlivňuje mnoho faktorů

Víte, že během dne se může hmotnost lišit až o 2 kilogramy? U žen před menstruací může jít dokonce až o 3 kilogramy, protože dochází k většímu zadržování vody. Roli při měření hmotnosti hrají hydratace, množství snězených potravin i hormony. Podle odborníků je tak nejlepším časem na vážení doba po ranní toaletě před prvním jídlem, protože během noci došlo ke strávení potravy, tělo je odpočaté a zadržuje méně vody. Pro spolehlivý výsledek se važte bez oblečení jen ve spodním prádle nebo v pyžamu, samozřejmě bez bot. Váha musí být položená na rovné a pevné podlaze, chodidla by měla být na středu a tělo narovnané.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/fitness-exercises/weigh-yourself-guidelines