Štěňata kousají vybavení bytu ze dvou důvodů. Vždy je tomu možné předejít
Pořízení štěněte je rozhodnutí, které vyžaduje rozvahu. Tento nový příslušník vaší rodiny totiž také představuje obrovskou zodpovědnost a občas to s ním nejspíš nebude lehké. Většina lidí se pak shoduje, že nejhorší jsou právě štěněcí léta. Právě v toto období je výchova nejdůležitější. V tomto článku se zaměříme na jeden specifický problém, a to kousání a trhání věcí. Tento nešvar může být způsoben několika různými důvody a každý má svoje specifické řešení.
Co se vyplatí zvážit před pořízením štěněte
Pokud se chystáte si čtyřnohého kamaráda teprve pořídit, rozhodně zvažte tyto možnosti. Zkuste si předem zjistit osvědčené výchovné postupy a rizika, která se u každého plemene vyskytují. Co se kousání týče, někteří aktivní pejsci mají větší sklon k ničení věcí než některá klidnější plemena. Štěněcí léta tak můžou být v ohledu kousání náročnější například u retrívrů nebo labradorů. Pokud si pořizujete podobné plemeno nebo si zkrátka chcete být jistější a vyhnout se zbytečnému stresu, můžete si domácnost proti pejskovi pojistit.
Časté důvody pro kousání a jejich možná řešení
Důvodů pro tento nešvar může být několik, ale zpravidla je to jeden ze dvou a těmi jsou nuda a prořezávání zoubků.
Stejně jako děti si psi u prořezávání zubů pomáhají kousáním. Problém je, že pes u toho nejspíš zničí o trošku víc věcí než miminko. Pro tento případ se doporučuje pořídit gumová kousátka a psa pomocí povelů učit, že nic jiného ke kousání není. Tyto hračky se dají často vložit do mrazáku na nachlazení pro větší úlevu při rostoucích zubech.
Co se kousání z nudy týče, tento problém má dokonce spoustu řešení. Ve zkratce je potřeba zvýšit pejskův energetický výdej. To znamená, že s ním můžete chodit na delší procházky nebo s ním více trénovat povely. Pokud ho chcete zabavit, když nejste doma, skvělé jsou k tomu hračky na schování pamlsků, které pejska opravdu unaví.
Zdroj: https://www.humanesociety.org/resources/stop-your-dogs-chewing