Při bouřce je důležité domácí spotřebiče chránit vypojením z elektrické sítě

Bouřky se začínají objevovat s příchodem jara, nejčetnější jsou v létě, kdy jsou venkovní teploty vysoké. Jejich četnost a intenzita jsou rok od roku silnější. Chytnout bouřku venku je velmi nebezpečné, víte ale, jak se správně zachovat v domácnosti? Respektive která zařízení byste měli vypnout a která můžete ponechat zapnutá? Bouřka v nás automaticky vyvolává pocit, že bychom měli všechna zařízení vypnout, nebo alespoň v minulosti nám to bývalo řečeno. Nyní je čím dál tím více lidí, již vesele používají elektroniku dál. Doporučuje se ale spotřebiče vypojit před možným přepětím. To může vzniknout právě úderem blesku do energetické infrastruktury.

Mohlo by vás zajímat:  Vyzrál jsem na toho, kdo mi z pracovní lednice bral obědy. Nevědomky snědl konzervu pro kočky

Přepěťové ochrany nezaručují stoprocentní záruku bezpečnosti. Použití elektrických spotřebičů zapojených v zásuvce může v některých případech vést k usmrcení. Jedná se o fény, mixéry nebo jiné spotřebiče, které používáte během bouřky.

Mobilní telefon nepřitahuje blesky

Přitahuje mobilní telefon blesky? I s tím jsme se mohli několikrát setkat v různých článcích a jiných médiích. Pravdou je, že mobilní síť nemá žádný vliv na blesk. Elektromagnetické pole vyprodukované chytrým telefonem je příliš slabé, aby přitáhlo blesk. Během bouřky tedy můžeme používat mobilní telefon, neměl by však být připojený k elektrické síti.

Mohlo by vás zajímat:  Cyklisté mají na přechodu přednost, pouze když se chovají jako chodci
Zdroj obrázku: Freepik

Odpojení spotřebičů po úderu blesku

Mobilní internet nemá rovněž vliv na použití zařízení. Totéž ale neplatí o modemech a routerech. Tato zařízení by měla zůstat odpojená od sítě, stejně jako ostatní zařízení. Vyvarovat byste se měli použití počítače. Totéž platí o notebooku, pokud jej máte připojený k elektrické síti.

Žárovka může vtáhnout všechnu energii

Než abychom riskovali cenu ostatních spotřebičů, existuje jeden trik. Ten spočívá především v rozsvícené jedné žárovce. Při případném úderu blesku může v síti kolovat přepětí. To lze nasměrovat do jednoho zařízení. Tím zařízením může být obyčejná noční lampička, jejíž ztráta je zanedbatelná v porovnání s ostatními zařízeními.

Zdroj: https://www.cnet.com/home/smart-home/unplug-during-a-thunderstorm-fact-or-myth/