Starověký Řím se pyšnil toaletami i lázněmi. Z tehdejší hygieny by se nám ale zvedl žaludek

Společnost starého Říma byla oproti ostatním velmi vyspělá. Pyšnila se obrovskými lázněmi, kanalizací i městským odpadem. To byly věci, o kterých si zbytek Evropy v té době mohl nechat jen zdát. Mohlo by se zdát, že Římané díky tomu byli velmi čistotní. Je to ale pravda? Podívejme se na jejich zvyky. Některé z nich vám možná přijdou neuvěřitelně nechutné!

Římané se věnovali očistě těla i úst

Většina Evropy se hygieně příliš nevěnovala. Oproti nim byli Římané velkou výjimkou. Užívali si pravidelné koupele, ale také si čistili zuby. Zubní pasty v tehdejší době obsahovaly prášek z oslích zubů nebo výtažky z myších mozků. Rozhodně nic, co bychom si dali do úst dnes. Dokonce si i bělili zuby. Používali k tomu lastury ústřic, které jim ničily sklovinu. K ničemu jim to proto nebylo.

Mohlo by vás zajímat:  Ovládání vozu na dálku časem vytlačí funkci nezávislého topení
Zdroj obrázku: Freepik

Veřejné toalety pro otrlé

Toalety a kanalizace byly velkou vymožeností. Rozhodně ale nečekejte dnešní veřejné toalety. Jednalo se o otvory asi 50 cm od sebe, kde vedle sebe všichni seděli. To ale není to nejhorší. V té době totiž existovaly toalety, ale nebyl toaletní papír. Místo něj se používala houba, která byla připevněna na dřevěné tyči.

Houba se po vykonání potřeby opláchla ve vodě a použil ji další člověk. To příliš hygienické není. Navíc se toalety vyvážely až ve chvíli, kdy byly plné. Bohužel se kolem nich stahovalo hodně krys, které výkaly přitahovaly. Měli jste proto velkou šanci, že vás krysa během pobytu na záchodě kousne. To bylo jistě nejen bolestivé, ale také velmi nebezpečné.

Mohlo by vás zajímat:  Děti psy milují, některá plemena pro ně však mohou být nebezpečná

Byli Římané zdravější než ostatní?

Na první pohled by se mohlo zdát, že byli Římané zdravější, když se pravidelně koupali v horké vodě. Opak je pravdou. Byli na tom se zdravím stále stejně. Možná dokonce i hůř, protože je trápila úplavice a škrkavky. Způsobeno to bylo nejspíš tím, že se na hnojení polí používaly lidské výkaly. Bakterie dokázaly přežít a dostaly se do potravin, které všichni konzumovali.

Zdroj: https://www.thoughtco.com/hygiene-in-ancient-rome-and-baths-119136