Rodičovství je výzva, na kterou se nedá připravit. To nejdůležitější v knihách stejně nenajdeme

Nezáleží, kolik knih a článků o rodičovství přečtete, nelze se na to plně připravit. Během výchovy dětí narazíte na spoustu překážek a čeká vás mnoho překvapení. Díky tomu, že jsem si rodičovstvím již prošel, zpětným pohledem vám teď mohu povědět, na co jsem přišel. Pokud jste čerstvými rodiči, možná vám moje rady v budoucnu pomohou.

První měsíce dokážou být peklo na Zemi

Mám pocit, že jedovatý dětský pláč a extrémně nepravidelný spánek vznikl jen proto, aby rodiče zocelil. Pokud dokážete přežít prvních pár měsíců bez újmy na duševním zdraví, tak přežijete vše. Není jednoduché vyjádřit, jaké to je vstávat v noci každé dvě hodiny a snažit se uklidnit dítě, které neutišitelně brečí. Nicméně jakkoli se to může zdát špatné, zlepší se to. Nebojte se požádat o pomoc. Navíc získáte pocit, že už nikdy nebudete sami.

Zdroj obrázku: Freepik

Miminko nepotřebuje mnoho věcí

V obchodech vám budou tvrdit, že dítě potřebuje kočárek, autosedačku, ohrádku, houpačku, houpací křeslo, podložku na hraní, kroužky na kousání, bryndáčky, žíněnky a asi tisíc různých druhů hraček. Pravda však je, že malé děti nepotřebují ani polovinu těchto věcí. Batolata dokáže zaujmout téměř vše a je to pro ně zábavné. Navíc batolata rostou velmi rychle, a i když ty malé tepláčky s lvíčkem jsou rozkošné, za měsíc z nich vyrostou. Zpětně si uvědomuji, že by stačilo nakoupit slušné oblečení ve výprodeji nebo z druhé ruky a ušetřil bych spoustu peněz.

Rodičovství člověka změní

Čekal jsem, že mě rodičovství změní. Nicméně jsem nečekal, že až do takové míry. Hodnoty, priority a zvyky se přizpůsobí vašim dětem. Nestanete se přes noc mámou či tátou, ale mnoho věcí se postupně změní. Zjistíte o sobě spoustu nových věcí, které vás udělají silnějšími a v jistém smyslu i zranitelnější, jelikož zažijete lásku a pouto, které jste si pravděpodobně nikdy nedokázali představit.

Zdroj: https://www.parents.com/pregnancy/considering-baby/is-it-time/life-changes-after-baby/