Spotřeba vody na zalévání je obrovská. Ušetřit pomůžou triky, které může zavést každý
Voda je základním elementem pro život, a to platí dvojnásob, co se týče správného chodu zahrady. Léto je spojeno s obdobím sucha a veder. Není to nic složitého nebo drahého, ukážeme vám 3 tipy, jak na zalévání ušetřit. Zahrada potřebuje pravidelnou zálivku během vegetačního období. Vodu můžete získat zajímavým nápadem, o kterém vám řekneme víc.
Sběr dešťové vody
Dešťová voda je úplně zadarmo a dokáže ušetřit mnoho peněz. Nehledě na to, že obsahuje daleko příznivější pH index a další látky než kohoutková či jiná. Vyplatí se sbírat tuto vodu z okapů, a to ideálně do sudů. Nabízí se i možnost investice do speciálního systému sběru dešťové vody, ale to vyžaduje další náklady. Ideální je pořízení více takových sudů.
Zalévejte půdu, ne rostliny
Během zalévání je určitě lepší mířit na půdu než na samotné rostliny. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá, samotné listy a květy nepotřebují vodu. Půda je důležitá, aby byla zalévaná skrz kořenový systém a pro ochranu před vážnými chorobami. Zahradu se určitě vyplatí zalévat k večeru, kdy je půda chladnější a neodpařuje se z ní tolik vody. Ideálním řešením je zalévání půdy větším množstvím vody v delších intervalech než naopak. Voda tak totiž prosákne hluboko až ke kořenům.
Pokud nám nestačí ani jedna z rad, je vhodné investovat do zahradních zavlažovačů:
- trvalých,
- výsuvných.
Co si pod tím představit? Je to systém nádob, jež jsou spojeny hadicemi pod zemí. Tyto typy systémů jsou vybaveny ovladači zavlažování, solenoidovými senzory a ventily. Díky nim můžete zavlažovat trávníky o velikosti několika metrů čtverečních.
Vrstva mulče
Další způsob ušetření peněž spočívá v nasypání mulče kolem rostlin. Skvěle se hodí borová kůra, rašelina nebo kompost. Právě kompost je nejlepší, kdy se zbytky rostlin přemění na humus. Žížaly a mikroorganismy je dopraví hlouběji a vylepší tak vlastnosti půdy a kapacitu pro zadržování vody.
Zdroj: https://www.nidirect.gov.uk/articles/saving-water-garden