Spotřeba vody na zalévání je obrovská. Ušetřit pomůžou triky, které může zavést každý

Voda je základním elementem pro život, a to platí dvojnásob, co se týče správného chodu zahrady. Léto je spojeno s obdobím sucha a veder. Není to nic složitého nebo drahého, ukážeme vám 3 tipy, jak na zalévání ušetřit. Zahrada potřebuje pravidelnou zálivku během vegetačního období. Vodu můžete získat zajímavým nápadem, o kterém vám řekneme víc.

Sběr dešťové vody

Dešťová voda je úplně zadarmo a dokáže ušetřit mnoho peněz. Nehledě na to, že obsahuje daleko příznivější pH index a další látky než kohoutková či jiná. Vyplatí se sbírat tuto vodu z okapů, a to ideálně do sudů. Nabízí se i možnost investice do speciálního systému sběru dešťové vody, ale to vyžaduje další náklady. Ideální je pořízení více takových sudů.

Zdroj obrázku: Freepik

Zalévejte půdu, ne rostliny

Během zalévání je určitě lepší mířit na půdu než na samotné rostliny. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá, samotné listy a květy nepotřebují vodu. Půda je důležitá, aby byla zalévaná skrz kořenový systém a pro ochranu před vážnými chorobami. Zahradu se určitě vyplatí zalévat k večeru, kdy je půda chladnější a neodpařuje se z ní tolik vody. Ideálním řešením je zalévání půdy větším množstvím vody v delších intervalech než naopak. Voda tak totiž prosákne hluboko až ke kořenům.

Mohlo by vás zajímat:  Úklid nemusí být dřina. Stačí si práci rozdělit a těšit se na výsledek

Pokud nám nestačí ani jedna z rad, je vhodné investovat do zahradních zavlažovačů:

  • trvalých,
  • výsuvných.

Co si pod tím představit? Je to systém nádob, jež jsou spojeny hadicemi pod zemí. Tyto typy systémů jsou vybaveny ovladači zavlažování, solenoidovými senzory a ventily. Díky nim můžete zavlažovat trávníky o velikosti několika metrů čtverečních.

Vrstva mulče

Další způsob ušetření peněž spočívá v nasypání mulče kolem rostlin. Skvěle se hodí borová kůra, rašelina nebo kompost. Právě kompost je nejlepší, kdy se zbytky rostlin přemění na humus. Žížaly a mikroorganismy je dopraví hlouběji a vylepší tak vlastnosti půdy a kapacitu pro zadržování vody.

Zdroj: https://www.nidirect.gov.uk/articles/saving-water-garden