Dlažební kostky se nevyplatí nechat ladem. Díky pravidelné péči budou stále vypadat jako nově položené

Dlažební kostky jsou dokonalým elegantním prvkem zahrádky nebo terasy. Správná údržba zachová jejich perfektní vzhled a dobrý stav. Základem je impregnace, ale nesmíte zapomenout na pravidelné úklidové práce. Čištění povrchu by mělo být prováděno pravidelně, i když na něj něco omylem nevylijete. Zjistěte, jak na čištění dlažebních kostek snadno a levně.

Kde a jak často čistit?

Jak už bylo zmíněno, je potřeba se starat o dlažební kostky pravidelně a ne tehdy, až se stane nehoda. Čím dříve uklidíme v případě nehody skvrnu na dlažebních kostkách, tím dříve a snadněji odstraníme skvrnu a zároveň tak zabráníme zbarvení povrchu. Kostky se doporučují čistit alespoň 3× za sezónu. Konkrétně na jaře je to nezbytné zejména kvůli předešlé zimě, kdy kostky trpí:

  • nízkými teplotami,
  • sněhem,
  • solí.

S prací pokračujeme v létě, abychom kostky osvěžili, a na podzim, abychom je ochránili před zimou.

Mnoho výrobců nabízí impregnovanou dlažbu, která je odolnější vůči nečistotám a dalším škodlivým faktorům. Pokud máme před domem kostky bez ochranné vrstvy, tak se určitě vyplatí použít přípravek. Nejdříve zameteme nečistoty a odstraníme plevel mezi kostkami, písek a prach. Poté bude povrch připraven k umytí.

Mohlo by vás zajímat:  Najít nejlepší místo pro Wi-Fi router je oříšek. Pozor na zrcadla i kuchyňské přístroje
Zdroj obrázku: Freepik

V jednoduchosti je síla

Nejsnadnějším způsobem je použití teplé vody. Doporučujeme použít tlakovou myčku, s kterou důkladně opláchnete všechny nečistoty. Tento patent si rovněž poradí s mastnými skvrnami. Pro účinnost lze vodu smíchat třeba s jarem.

Používáte v domácnosti ocet a jste nadšení jeho výsledky? Tak i tady máme pro vás dobrou zprávu, že s ním vyčistíte dlažební kostky jako nic. Stačí jej zředit v poměru s vodou 2 : 1 a kostky postříkat. Postřik smyje prach a zbaví povrch mechu a plevele.

Jedlá soda nebo cola

Po octu doporučujeme dalšího domácího pomocníka, který neplní svou roli pouze v kuchyni. Jedná se o jedlou sodu. Smícháním s vodou vytvoříme ne moc hustou pastu, kterou naneseme na problémová místa, necháme působit pár minut a poté očistíme štětcem. Vše pak zalijeme studenou vodou.

Určitě jste slyšeli o cole a jejích účincích při úklidu. Zde pomůže při známkách rzi. Rez se může objevit při práci se zahradnickým náčiním okolo kostek.

Zdroj: https://www.marshalls.co.uk/gardens-and-driveways/blog/how-to-clean-a-patio