Venkovní dlažba vyžaduje pravidelnou údržbu a čištění

Nově položená venkovní dlažba je nejen praktická, ale také hezká na pohled. Má to však jeden háček. V našich podmínkách vydrží zářit novotou sotva několik měsíců. Během roku se na takové dlažbě totiž vyřádí asi tucet negativních jevů, které se na ní podepíšou takovým způsobem, že už po roce vypadá, jako by byla položená minimálně před půlstoletím. Na jaře do dlažby zapadá pyl, na který se nachytá prach. V létě se během prudkých bouřek většinou přidá bláto. Na podzim svou špetkou do mlýna přispěje tlející listí. A hlavně v zimě se přidají zplodiny z aut i neekologického vytápění, které je u nás stále běžné. A výsledek? Ošklivá a špinavá dlažba, byť je prakticky nová.

Mohlo by vás zajímat:  Ceny energií stále stoupají. Za topení i elektřinu pomůžou ušetřit jednoduché triky pro každého

Problém nejen estetický

Asi nepřekvapí, že když je někde zažraná špína, problém není jen estetického rázu. Byť jde o venkovní dlažbu, u které pochopitelně neočekáváte takovou čistotu jako třeba u dlaždiček v koupelně, znečištění může být nebezpečné. Na špinavé dlažbě se totiž daří různým bakteriím a plísním, které mohou napadnout třeba domácí mazlíčky. A v bezpečí před nimi nejsou ani malé děti, které na dlažbu často sahají rukama.

Zdroj obrázku: Freepik

Proud vody je základ

Dlažbu byste jednou za čas, třeba každý druhý měsíc, měli spláchnout silným proudem čisté vody, který pomůže nejen od špíny, ale s trochou šikovnosti také od plevelu, který se čas od času uchytí ve spárách mezi jednotlivými dlaždicemi. Je-li však tím plevelem mech, voda mu příliš neublíží, a tak se s ním budete muset poprat ručně.

Mohlo by vás zajímat:  Vnitřní i vnější tepelná izolace domácnosti pomůže snížit účty za vytápění

Jedlá soda s citronem

Alespoň jednou ročně je pak třeba provést důkladnou očistu venkovní dlažby. Pomoci si můžete doma připraveným čisticím prostředkem z jedlé sody a citronu. 100 gramů sody rozpusťte v horké vodě, přidejte čerstvě vymačkanou citronovou šťávu a dlažbu tímto přípravkem důkladně vydrhněte. Celá se rozzáří, jako kdyby byla zbrusu nová. Kromě nečistot se zbavíte i bakterií, plísní nebo většiny plevele.

Zdroj: https://www.minsterpaving.co.uk/top-tips-to-maintain-your-garden-paving/